jesteś tutaj: strona główna > o nas > historia
KATALOG
Pobierz katalog z naszą pełną ofertą
Newsletter
Zapisz się na newsletter!
SIEĆ SPRZEDAŻY
Kup meble blisko Ciebie!
HISTORIA

Marka MEBLE WÓJCIK funkcjonuje na rynku polskim od 2008 roku. Jednak historia firmy, która wprowadziła tę markę na rynek, rozpoczęła się równo 25 lat temu w Elblągu.


W miejscu obecnej siedziby firmy, w okresie od kwietnia do wrześniu 1986 roku wybudowany został przez Leszka Wójcika (obecnego właściciela fabryk Stolpłyt i Wójcik – producentów marki Meble Wójcik) pierwszy warsztat stolarski o powierzchni 250 m2. Tu rozpoczęła się pierwsza, seryjna produkcja mebli „na własny rachunek”, co w tamtym czasie nie było takie proste, gdyż na dużą skalę funkcjonowały jedynie państwowe przedsiębiorstwa, a dla prywatnych obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji seryjnej. Ludzie niechętnie podejmowali pracę w zakładach prywatnych, dostęp do materiałów, maszyn i wyposażenia stolarskiego był skutecznie ograniczany przez ówczesne władze, a sama sprzedaż mebli w sklepach państwowych była zabroniona.

 

Pomimo wielu przeciwieństw handel na rynku krajowym prowadzony był zarówno w sklepach prywatyzowanych jak i spółdzielczych. Jednak największy udział w sprzedaży notował handel obwoźny, czyli popularna sprzedaż prosto z samochodu, przeważnie na rynkach i targowiskach całej Polski. Ta aktywność przyczyniła się do niewielkiego rozwoju firmy, jednak dopiero po roku 1994 nadszedł czas największego rozwoju fabryki Stolpłyt oraz budowania kapitału profesjonalnej i liczącej się na rynku mebli firmy. Działo się tak za sprawą otwartych w 1995 roku rynków wschodnich, głównie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Ciągłe inwestycje poczynając od 1994 roku wzmacniały moce produkcyjne oraz siłę firmy. Już w 1997 roku wybudowana została kolejna nowoczesna hala o powierzchni 2000 m2. Zakupiono nowe maszyny i linie produkcyjne, co spowodowało wzrost możliwości produkcyjnych oraz zatrudnienia.

Rok 1998 przyniósł załamanie - wskutek niekorzystnej dla przemysłu meblarskiego polityki celnej rządu rosyjskiego oraz zbyt niskiego kursu rubla, rynki wschodnie niemal z dnia na dzień zostały zamknięte dla polskich producentów. Jednak to właśnie ten trudny rok, stał się punktem zwrotnym w historii firmy. STOLPŁYT, zmuszony do poszukiwania nowych rynków, przez kraje bałkańskie, Czechy i Słowację oraz kraje bałtyckie, dotarł do rynków Unii Europejskiej (do dziś Niemcy i Austria są głównymi kierunkami sprzedaży naszych mebli.) Zaczął się stabilny i sukcesywny wzrost firmy. Cały zespół podjął ogromne wyzwanie, które przyniosło wymierne efekty w postaci nowych, jakże kluczowych doświadczeń pod względem technologii produkcji, organizacji pracy oraz systemu sprzedaży i obsługi klienta.

W roku 2000 firma powiększyła się o kolejną halę produkcyjną o powierzchni 2000 m2. Rozbudowywane zostały również biura. Niestety podczas realizacji tego projektu wybuchł pożar, który strawił jedną z hal wraz z nowoczesnymi maszynami i materiałami do produkcji. Straty były ogromne. Jednak przy olbrzymim wysiłku, pomocy i wyrozumiałości pracowników, partnerów handlowych oraz klientów, jeszcze w tym samym roku spalona hala została odbudowana i zakończono budowę nowoczesnej konstrukcji, pod której dachem stanął nowy park maszynowy.

Kolejne lata obfitowały w nowe inwestycje, które pozwoliły znacznie zwiększyć potencjał produkcyjny oraz rozszerzyć ofertę dla klientów o nowy asortyment. Kolejno zakupywane były nowoczesne technologie, a w 2003 roku zakończona została budowa hali magazynowej o powierzchni 4000 m2  wraz z aneksem socjalnym dla 100 pracowników. W roku 2004 dobudowane zostało kolejne 1000 m2 hali produkcyjnej, dwukrotnie zwiększono powierzchnię biurową oraz zakupiono wysokowydajne obrabiarki. Owe inwestycje wsparte odpowiednio prowadzoną polityką sprzedaży pozwoliły umocnić współpracę ze strategicznymi klientami STOLPŁYTU. O skali rozwoju świadczy fakt, że w roku 2005 wyprodukowano czterokrotnie więcej mebli niż w roku 2002. To z kolei spowodowało dalszą rozbudowę magazynów o 2600 m2 .

Ciągły rozwój od powstania małej stolarni do dzisiejszej fabryki mebli obrazuje zmieniająca się nazwa: 1986 rok – „Warsztat Stolarski – Leszek Wójcik”, następnie „Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe STOLPŁYT Leszek Wójcik” i od lutego 2006 roku – „Fabryka Mebli STOLPŁYT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Ostatnie 5 lat istnienia firmy to okres niezwykle dynamicznego rozwoju produkcji, dodatkowo napędzany aktywnym uczestnictwem w międzynarodowych imprezach targowych na całym świecie. W 2006 roku podjęto decyzję o budowie drugiego zakładu produkcyjnego, który już w październiku 2006 r., po trwającej niespełna 6 miesięcy budowie, rozpoczął produkcję pod nazwą „Wójcik Fabryka Mebli Sp. z o.o.). Profil produkcji nowej fabryki to także meble skrzyniowe z płyty wiórowej (przede wszystkim melaminowej, o zwiększonej odporności na zarysowania, uszkodzenia, działanie wilgoci i wysokiej temperatury), które eksportowane są na takie rynki jak: Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Litwa, Łotwa czy Wielka Brytania.

W roku 2008, na kanwie doświadczeń zdobytych na rynkach zachodnich, ale w oparciu o rodzimy design,  na rynku polskim debiutuje marka MEBLE WÓJCIK, której producentami są Fabryka Mebli Stolpłyt SP. z o.o. i Wójcik Fabryka Mebli Sp. z o.o. Stworzona została unikatowa oferta mebli zaprojektowanych z myślą o polskim użytkowniku, odpowiadająca rodzimym gustom i warunkom mieszkaniowym. Dodatkowo zatrudniony został sztab wykwalifikowanych pracowników, dedykowanych do obsługi polskiego rynku. Dziś sprzedaż na rynek krajowy odpowiada za ok. 15% sprzedaży Fabryk Mebli STOLPŁYT i WÓJCIK, a produkty tej marki dodatkowo znalazły uznanie nie tylko w Polsce (prawie 300 salonów meblowych), ale również w krajach sąsiadujących (Czechy, Słowacja, Ukraina, Bułgaria).

W roku 2010 miała miejsce kolejna duża inwestycja. Rozbudowywane zostały obydwie fabryki, a wspólna powierzchnia produkcyjno-magazynowa dwóch fabryk zwiększyła się o 10.000 m2 do 51.000 m2.

 

 

 

W 2012 roku Wójcik Fabryka Mebli zakończyła budowę nowego centrum logistycznego przy ulicy Mazurskiej w Elblągu. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w województwie warmińsko-mazurskim. Nowy magazyn ma powierzchnię 6 000 m2, wysokość w najwyższym punkcie 16 m i aż 7 poziomów do składowania. Taka przestrzeń zapewnia miejsce dla 10 000 palet wg specyfikacji EUR. W centrum logistycznym został wdrożony nowoczesny system zarządzania magazynem – WMS (Warehouse Managment System), co ma przyczynić się do zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa. Wybudowanie nowego centrum logistycznego Wójcik Fabryki Mebli ma na celu usprawnienie logistyki krajowej oraz wzrost wydajności obsługi magazynowej.

 

centrum logistyczne Wójcik Fabryki Mebli  centrum logistyczne Wójcik Fabryki Mebli

 

W 2014 roku miała miejsce kolejna duża inwestycja - przy ul. Żuławskiej powstała Żuławska Fabryka Mebli. Inwestycja zajmuje 18 000 m²  i zatrudnia ok. 130 pracowników. Nowa fabryka produkuje głównie meble kuchenne i fronty mdf, umożliwia zwiększenie mocy produkcyjnej Fabryki Mebli Stolpłyt oraz Wójcik Fabryki Mebli. Wytwarzane są tam mniejsze serie produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Obok hal znajduje się również parking obejmujący w sumie 200  miejsc dla samochodów osobowych i 20 dla ciężarowych.  

 

          

 

 

W roku 2016 MEBLE WÓJCIK świętują okrągły jubileusz. 30-lecie istnienia.  W 1986 roku Leszek Wójcik zbudował pierwszy zakład stolarski, który dzięki determinacji założyciela, ciągłym inwestycjom oraz zaangażowaniu pracowników rozwinął się do skali nowoczesnego przedsiębiorstwa składającego się z 3 nowoczesnych fabryk.

 

Przez 30 lat  MEBLE WÓJCIK  z małego zakładu stolarskiego stało się jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w regionie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą trzy nowoczesne zakłady: Fabryka Mebli Stolpłyt, Wójcik Fabryka Mebli i Żuławska Fabryka Mebli. Przez lata firma pod wodzą Leszka Wójcika stała się jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym prawie 1200 osób i wciąż kształcącym kolejne pokolenia młodych stolarzy.

 

Ostatnie 30 lat przyniosło wiele radości i satysfakcji a firma osiągnęła prawdziwy sukces!  Potwierdzają to liczne nagrody branżowe i wyróżnienia, zaufanie Klientów a także fakt, że meble marki MEBLE WÓJCIK sprzedawane są w ponad 20-stu krajach na całym świecie i ponad 250 salonach w całej Polsce.


  


Newsletter