Garderoba na poddaszu, czyli nie taki diabeł straszny!

Poddasza. Jedni je kochają i nie wyobrażają sobie życia bez skosów, lukarn i okien dachowych. Innych napawają zgrozą, stanowiąc olbrzymie wyzwanie przy funkcjonalnym zorganizowaniu przestrzeni wypełnionej fantazyjnymi krzywiznami. Garderoba na poddaszu? Zastanawiasz się, jak zrobić, żeby miało to ręce i nogi? Nie bój się, bardzo prosto! Wystarczy, że odłożysz na bok swoje uprzedzenia i spojrzysz na skosy przychylniejszym okiem. Bo naprawdę można stworzyć świetną garderobę pod skosami, która będzie praktyczna i pojemna, a przede wszystkim wyjątkowa!

Spis treści

1. Garderoba ze skosem, dlaczego jej urządzenie jest problemem?

2. Garderoba na poddaszu z wysokim skosem

3. Garderoba pod niskim skosem – rozwiązania

4. Mała garderoba ze skosem

5. Garderoba pod skosem w sypialni i pokoju dziecka

Garderoby na poddaszu, w czym jest problem?

Oczywiście największym problemem przy urządzaniu garderoby na poddaszu są skosy, które niekiedy nieco utrudniają zastosowanie uniwersalnych rozwiązań typu standardowe szafy czy bieliźniarki. Jednak wbrew pozorom, nawet w przypadku najmniej ustawnych poddaszy, garderoba pod skosem może być zorganizowana w naprawdę fajny i funkcjonalny sposób. Co ważne, dzisiaj mamy do wyboru wiele gotowych rozwiązań. A wszystko dzięki popularyzacji poddaszy jako takich.

 

Obecnie stawia się przede wszystkim na budowę domów parterowych z poddaszem użytkowym. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu garderoba na poddaszu wymagała z reguły zamawiania kompletu mebli na wymiar. To dzisiaj wcale tak być nie musi i możesz skorzystać z ogólnodostępnego wyposażenia, które doskonale nadaje się do urządzenia garderoby pod skosem.

Przy czym nieco inne rozwiązania sprawdzą się w sytuacji, kiedy Twoja garderoba na poddaszu pod skosem ma do dyspozycji więcej miejsca i skosy są dość wysoko usytuowane. A inne wtedy, gdy tego miejsca jest naprawdę mało albo skosy są wyjątkowo niskie. Inaczej jest też, gdy garderoba pod skosem dzieli swoją przestrzeń z takimi meblami jak łóżka, regały czy biurka, bo znajduje się w sypialni czy pokoju dziecka. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

garderoba na poddaszu

Garderoba ze skosami na wysokim poddaszu

Urządzając garderobę na poddaszu o stosunkowo wysokich skosach, możesz spokojnie wykorzystać tradycyjne komody, które ustawisz bezpośrednio pod skosem. W naszej ofercie znajdziesz szereg ciekawych mebli tego typu o zróżnicowanej wysokości, konstrukcji i designie. Pozwoli Ci to dopasować konkretną komodę do:

  • wysokości skosu
  • indywidualnych potrzeb pod względem sposobu przechowywania ubrań i bielizny (organizacji przestrzeni)
  • wystroju garderoby

Z powodzeniem może ona pełnić funkcję bieliźniarki. Mają one wiele szuflad i półek, w których schowasz bieliznę, skarpetki czy pościel. A jeśli wyposażysz je w dodatkowe organizery szufladowe, to możesz przechowywać w nich galanterię, krawaty, apaszki itp. Garderoba ze skosami na wyższym poddaszu powinna także pomieścić klasyczną szafę, którą można ustawić na najwyższej ścianie.

Garderoba pod niskim skosem, jak to ugryźć?

Bardzo niskie skosy nie muszą wcale oznaczać, że garderoba na poddaszu będzie mniej wygodna w użytkowaniu. Tutaj także znajdziesz wiele ciekawych pomysłów aranżacyjnych. Bardzo praktycznym rozwiązaniem będą w tej sytuacji stojaki na ubrania o regulowanej wysokości. Określane są one również jako regały lub wieszaki rurowe i dostępne są zarówno bez pokrowców, jak i z pokrowcami. O tym, na jakie wieszaki się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych upodobań.

 

Najważniejsze jest to, że stojaki na ubrania można łatwo dostosować do wysokości skosu. Przy czym są one mobilne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Mają różną długość i mogą być wyposażone w dodatkowe półki i regały, co daje naprawdę spory zakres personalizacji.

Przy garderobie z niskim skosem warto dobrze wykorzystać ścianę przeciwległą do skosów, na której można postawić niezbyt głęboką szafę, komodę lub regał. Przy ścianie kolankowej można natomiast postawić specjalne niskie kontenerki. A na ścianach ze skosem sprawdzi się szafa w zabudowie wykonana na wymiar. W takiej sytuacji będzie można zagospodarować praktycznie sto procent przestrzeni, tworząc pod długimi skosami półki na torebki czy inne niewielkie przedmioty.

garderoba na poddaszu z dużym skosem

Mała garderoba ze skosem, na jakie meble i akcesoria postawić?

Mała garderoba pod skosami, która jest często zwykłą wnęką, nie musi być trudniejsza do zagospodarowania niż inne garderoby na poddaszu, o ile oczywiście skosy nie będą zbyt niskie. Będzie w niej po prostu nieco mniej miejsca. Z uwagi na ten fakt, warto jak najwięcej przestrzeni wykorzystać na same ubrania, a nie konstrukcję mebli. Dlatego w takiej sytuacji nie wchodzi raczej w grę bogate wyposażenie garderoby w meble, a rozwiązania, jak najbardziej minimalistyczne, które już wcześniej podawaliśmy, czyli przede wszystkim regulowane wieszaki na ubrania.

Świetnym sposobem funkcjonalnego zorganizowania przestrzeni w małej garderobie pod skosem są też wieszaki oraz niezbyt głęboki regał umieszczony na przeciwległej do skosu ścianie. Sprawdzi się także szafa w zabudowie zrobiona w miejscu skosów. Przy czym w małej garderobie ze skosami lepiej zrezygnować z frontów meblowych, które niepotrzebnie zabierają miejsce.

 

Warto w małej garderobie ze skosem umieścić większe lustra, które powiększą optycznie przestrzeń.

Jak urządzić garderobę pod skosem w sypialni i pokoju dziecka

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, aby garderoba ze skosem była całkowicie oddzielnym pomieszczeniem. Często bywa tak, że musi pomieścić ją sypialnia lub pokój dziecka. Przy wszechobecnych skosach jest to sporym wyzwaniem. Garderoba musi bowiem dzielić miejsce z pozostałym wyposażeniem pokojów, takim jak meble sypialniane czy meble dziecięce i młodzieżowe. A potrzeba zachowania porządku sprawia, że będziemy chcieli raczej zakryć zawartość garderoby. Z tego też powodu garderoba na poddaszu w sypialni czy pokoju dziecka powinna być zabudowana.

garderoba

Jeśli garderobę chcemy ulokować w miejscu skosów, to najlepiej sprawdzą się tutaj meble zrobione na wymiar lub kompleksowa zabudowa wyznaczonej strefy za pomocą systemów przesuwnych. Do jej organizacji można użyć regałów czy stojaków na ubrania. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, bo pozwala zagospodarować najtrudniej ustawne miejsca w sposób bardzo praktyczny. A jeśli wysokość pomieszczenia pozwala, to można postawić także na tradycyjne szafy, które powinny się bez problemu zmieścić w standardowym pokoju na poddaszu.

Komentarze użytkowników (0)