Safe
Do not add any elements.
number of products: 0

Bathroom

It’s usually the smallest and the most private place at home. Obviously it isn’t your own small asylum – you share it with the rest of your family, don’t you? Plan your bathroom space so that there is enough space for everybody’s personal belongings. Cupboards with big shelves and spacious drawers will keep everything in order. You’ve had a hard day? Close the door, light candles, take a hot bath and enjoy a moment only for yourself.Read more

Od starożytnych łaźni po nowoczesne meble do łazienki

Historia higieny i łazienek sięga tysięcy lat wstecz, jednak pomimo tak długiego czasu zdarzały się w przeszłości okresy mroczniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Dziś nie wyobrażamy sobie domu bez przynajmniej jednej łazienki. Ale nie wszyscy wiedzą, że w okresie Renesansu, czasie odrodzenia nauki i sztuki, ludzie stronili od kąpieli jak ...


Read more

Od starożytnych łaźni po nowoczesne meble do łazienki

Historia higieny i łazienek sięga tysięcy lat wstecz, jednak pomimo tak długiego czasu zdarzały się w przeszłości okresy mroczniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Dziś nie wyobrażamy sobie domu bez przynajmniej jednej łazienki. Ale nie wszyscy wiedzą, że w okresie Renesansu, czasie odrodzenia nauki i sztuki, ludzie stronili od kąpieli jak tylko mogli.

Łazienki zawdzięczamy starożytnym

Nie da się ukryć, że pośród wielu osiągnięć i wynalazków starożytnego świata, jednym z najbardziej znamienitych są łaźnia publiczna i domowa łazienka, czyli w szerszym kontekście koncepcje pozwalające na utrzymanie higieny. Wraz z pierwszymi systemami kanalizacyjnymi, antyczne miasta stały się podwalinami dzisiejszego świata. Prawdopodobnie najstarsze wyposażenie łazienki zostało znalezione w pałacu w Knossos w apartamentach królowej, a datowane na 1700 rok p.n.e. Natomiast należy pamiętać, że nie stanowiły jej jeszcze meble do łazienki w takiej postaci jak rozumiemy to dzisiaj.

Patrząc na starożytny świat – dbający o higienę, posiadający skanalizowane miasta i często bieżącą wodę, trudno wyobrazić sobie do czego doszło w średniowieczu, kiedy nastąpił znaczny regres w kwestiach czystości. Nie oznacza to, że zupełnie jej zaniechano, przykładano do niej jednak dużo mniejszą wagę – zarówno w kwestiach indywidualnych, jak i miejskich, ponieważ nieczystości często spływały bezpośrednio ulicami miast.

Zaskakująco sytuacja nie poprawiła się w Renesansie, okresie uważanym za złoty czas nauki i sztuki. Powszechnie panował wtedy pogląd, że częste mycie jest przyczyną chorób nawiedzających Europę. Dlatego w wielu przypadkach higienę osobistą ograniczano do mycia części ciała, których nie dało się ukryć pod ubraniem. Fetor niemytych ciał starano stłumić się ogromnymi ilościami perfum, oczywiście tylko w przypadku osób, które było na to stać. To były prawdziwie mroczne czasy dla rozwoju łazienek, które do łask zaczęły wracać dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Początkowo, nie były wyodrębniane osobne pomieszczenia, a kąpieli zażywano w buduarze lub salonie, do którego wnoszono miedzianą balię lub wannę. Dopiero z czasem przeznaczano dedykowaną przestrzeń wyposażoną w meble łazienkowe, wanny itp.

Od szarej rzeczywistości do nowoczesnych mebli do łazienki

Minęło jednak jeszcze dużo czasu do momentu, kiedy łazienka przestała być luksusem, a stała się czymś powszechnym w każdym domu. Przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa, umasowienie produkcji, powszechna dostępność wyposażenia i mebli łazienkowych czy rozbudowa sieci kanalizacyjnych w miastach w XIX i XX wieku. Upowszechnienie pociągnęło jednak za sobą obniżenie jakości wyposażenia. Należy w tym przypadku mówić raczej: „funkcjonalne meble do łazienki”, spuszczając zasłonę milczenia na ich walory estetyczne.

Podobnie było w powojennej, PRL-owskiej Polsce, którą często nazywa się „szarą rzeczywistością”. Nie tylko meble łazienkowe, ale i wyposażenie całych mieszkań było raczej mało ciekawe i mocno ujednolicone. Nie miało nic wspólnego z dzisiejszą różnorodnością wzorów, styli i kolorów. Zresztą dostęp do mebli był utrudniony, dlatego osoby mające bardziej rozbudowane wyposażenie mogły uważać się za szczęściarzy. Z drugiej strony ówczesna sytuacja gospodarcza, a także styl budownictwa nie skłaniały do celebracji pobytu w łazience. Małe pomieszczenia pozbawione okien, pranie wiszące pod sufitem, sporych rozmiarów pralka, ogólna ciasnota nie zachęcały do relaksu.

Szczęśliwie, tamten okres mamy już za sobą i żyjemy w całkiem luksusowych czasach, w których można pozwolić sobie na swobodną aranżację mieszkania czy domu, w taki sposób, aby wnętrze wyrażało nas samych. Nowoczesne meble do łazienki takie jak np. kolekcja Linate pozwalają stworzyć nie tylko funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, ale prawdziwe domowe SPA, w którym kąpiel przestaje być koniecznością, a staje się relaksującą przyjemnością.


Read less