Od starożytnych łaźni po nowoczesne meble do łazienki
Historia higieny i łazienek sięga tysięcy lat wstecz, jednak pomimo tak długiego czasu zdarzały się w przeszłości okresy mroczniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Dziś nie wyobrażamy sobie domu bez przynajmniej jednej łazienki. Ale nie wszyscy wiedzą, że w okresie Renesansu, czasie odrodzenia nauki i sztuki, ludzie stronili od kąpieli jak ...
Od starożytnych łaźni po nowoczesne meble do łazienki
Historia higieny i łazienek sięga tysięcy lat wstecz, jednak pomimo tak długiego czasu zdarzały się w przeszłości okresy mroczniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Dziś nie wyobrażamy sobie domu bez przynajmniej jednej łazienki. Ale nie wszyscy wiedzą, że w okresie Renesansu, czasie odrodzenia nauki i sztuki, ludzie stronili od kąpieli jak tylko mogli.
Łazienki zawdzięczamy starożytnym
Nie da się ukryć, że pośród wielu osiągnięć i wynalazków starożytnego świata, jednym z najbardziej znamienitych są łaźnia publiczna i domowa łazienka, czyli w szerszym kontekście koncepcje pozwalające na utrzymanie higieny. Wraz z pierwszymi systemami kanalizacyjnymi, antyczne miasta stały się podwalinami dzisiejszego świata. Prawdopodobnie najstarsze wyposażenie łazienki zostało znalezione w pałacu w Knossos w apartamentach królowej, a datowane na 1700 rok p.n.e. Natomiast należy pamiętać, że nie stanowiły jej jeszcze meble do łazienki w takiej postaci jak rozumiemy to dzisiaj.
Patrząc na starożytny świat – dbający o higienę, posiadający skanalizowane miasta i często bieżącą wodę, trudno wyobrazić sobie do czego doszło w średniowieczu, kiedy nastąpił znaczny regres w kwestiach czystości. Nie oznacza to, że zupełnie jej zaniechano, przykładano do niej jednak dużo mniejszą wagę – zarówno w kwestiach indywidualnych, jak i miejskich, ponieważ nieczystości często spływały bezpośrednio ulicami miast.
Zaskakująco sytuacja nie poprawiła się w Renesansie, okresie uważanym za złoty czas nauki i sztuki. Powszechnie panował wtedy pogląd, że częste mycie jest przyczyną chorób nawiedzających Europę. Dlatego w wielu przypadkach higienę osobistą ograniczano do mycia części ciała, których nie dało się ukryć pod ubraniem. Fetor niemytych ciał starano stłumić się ogromnymi ilościami perfum, oczywiście tylko w przypadku osób, które było na to stać. To były prawdziwie mroczne czasy dla rozwoju łazienek, które do łask zaczęły wracać dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Początkowo, nie były wyodrębniane osobne pomieszczenia, a kąpieli zażywano w buduarze lub salonie, do którego wnoszono miedzianą balię lub wannę. Dopiero z czasem przeznaczano dedykowaną przestrzeń wyposażoną w meble łazienkowe, wanny itp.
Od szarej rzeczywistości do nowoczesnych mebli do łazienki
Minęło jednak jeszcze dużo czasu do momentu, kiedy łazienka przestała być luksusem, a stała się czymś powszechnym w każdym domu. Przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa, umasowienie produkcji, powszechna dostępność wyposażenia i mebli łazienkowych czy rozbudowa sieci kanalizacyjnych w miastach w XIX i XX wieku. Upowszechnienie pociągnęło jednak za sobą obniżenie jakości wyposażenia. Należy w tym przypadku mówić raczej: „funkcjonalne meble do łazienki”, spuszczając zasłonę milczenia na ich walory estetyczne.
Podobnie było w powojennej, PRL-owskiej Polsce, którą często nazywa się „szarą rzeczywistością”. Nie tylko meble łazienkowe, ale i wyposażenie całych mieszkań było raczej mało ciekawe i mocno ujednolicone. Nie miało nic wspólnego z dzisiejszą różnorodnością wzorów, styli i kolorów. Zresztą dostęp do mebli był utrudniony, dlatego osoby mające bardziej rozbudowane wyposażenie mogły uważać się za szczęściarzy. Z drugiej strony ówczesna sytuacja gospodarcza, a także styl budownictwa nie skłaniały do celebracji pobytu w łazience. Małe pomieszczenia pozbawione okien, pranie wiszące pod sufitem, sporych rozmiarów pralka, ogólna ciasnota nie zachęcały do relaksu.
Szczęśliwie, tamten okres mamy już za sobą i żyjemy w całkiem luksusowych czasach, w których można pozwolić sobie na swobodną aranżację mieszkania czy domu, w taki sposób, aby wnętrze wyrażało nas samych. Nowoczesne meble do łazienki takie jak np. kolekcja Linate pozwalają stworzyć nie tylko funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, ale prawdziwe domowe SPA, w którym kąpiel przestaje być koniecznością, a staje się relaksującą przyjemnością.