Schowek
Sie haben keine Elemente hinzugefügt
Anzahl der Produkte: 0
Schauen Sie sich wo kaufen

Schlafzimmer

Hier fängt Ihr Tag an und hier endet er. Beim Einrichten des Schlafzimmers achten Sie darauf, dass der Raum dazu beiträgt, dass Sie sich erholen und sich von den alltäglichen Problemen distanzieren können. Dank einem bequemen Bett, einem angenehmen Teppich, wunderschönen Möbeln und weicher Bettwäsche wachen Sie morgens mit einem Lächeln und positiver Energie auf. Das „Sahnehäubchen auf der Torte“ ist ein frischer Kaffeegeruch am Morgen und sanftes Sonnenlicht, das durch die Fenster eindringt.Lesen Sie mehr

Miłych snów, czyli historia łóżka do sypialni

Łóżko jednoosobowe, dwuosobowe, małżeńskie, dziecięce… Rodzajów tego mebla sypialnianego jest całkiem sporo. Nie zawsze jednak tak było. Dzisiaj naturalne jest dla nas wszystkich posiadanie w pełni wyposażonej sypialni. W dawnych czasach nie było to tak oczywiste.

Łóżko do sypialni, czyli jak to się wszystko ...


Lesen Sie mehr

Miłych snów, czyli historia łóżka do sypialni

Łóżko jednoosobowe, dwuosobowe, małżeńskie, dziecięce… Rodzajów tego mebla sypialnianego jest całkiem sporo. Nie zawsze jednak tak było. Dzisiaj naturalne jest dla nas wszystkich posiadanie w pełni wyposażonej sypialni. W dawnych czasach nie było to tak oczywiste.

Łóżko do sypialni, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Należy przyjąć, że pierwowzorem łóżka było posłanie układane bezpośrednio na ziemi – z liści drzew, gałęzi, mchu czy skór zwierzęcych. Takie prymitywne łoże zostało odkryte w południowej Afryce i liczy sobie ponad 38 000 lat, co czyni je prawdopodobnie najstarszym, zachowanym w historii. Jednocześnie nie istniały miejsca rozumiane dzisiaj jako sypialnie, pierwotni ludzie zasypiali tam, gdzie im to odpowiadało.

Znaczący postęp w tym zakresie nastąpił w starożytności. Ludzkość przechodziła z koczowniczego na osiadły tryb życia, co sprawiło, że posłania przestawały być jednorazowymi „meblami”. Co prawda, w Egipcie większość mieszkańców spała na posłaniach ułożonych z liści palmowych lub plecionych mat, jednak pośród wyższych klas społecznych zaczęły pojawiać się proste konstrukcje z drewna przypominające dzisiejsze łóżka. Najbardziej znanym meblem sypialnianym z tamtego okresu jest łoże faraona Tutenchamona, złocone, rzeźbione i wykonane z drewna hebanowego.

Kolejnym istotnym etapem jest epoka starożytnego Rzymu. Ta kultura ubóstwiała wygodę. To właśnie wtedy wynaleziono materac, a sypialnie stały się odrębnymi pomieszczeniami zdobionymi bogatymi freskami. Średniowiecze było z kolei, jak zresztą w wielu aspektach społecznych, stagnacją i uwstecznieniem. Dominowała tutaj asceza i powszechne ubóstwo. Na miejsce odpoczynku wybierano z reguły najciemniejsze pomieszczenia, praktycznie pozbawione mebli do sypialni.

Kolejna rewolucja miała miejsce w renesansie, kiedy w sypialniach zaczęto montować duże okna, ściany malować na jasne kolory, a pośród wyposażenia pojawiły się szafy do sypialni czy szafki nocne. Łóżka zaczęto traktować jako mebel luksusowy, a nie jedynie funkcjonalny. W baroku sypialnie mówiły o bogactwie i zamożności właścicieli. Wysokiej jakości tkaniny, rzeźbione meble, przepych – miały wywrzeć odpowiednie wrażenie na gościach, których często przyjmowano właśnie w tym pomieszczeniu.

Sypialnia w dzisiejszych czasach

Współczesne meble sypialniane przejawiają się w najróżniejszych kształtach i formach, dopasowanych do upodobań i preferencji klientów. Miłośnicy klasycznych klimatów odnajdą się w kolekcji Summer. Jasne kolory naturalnego drewna, proste kształty nadają wnętrzu przytulnej atmosfery. Idealnie prezentują się na tle białych i szarych ścian. Z kolei osoby szukające czegoś bardziej nowoczesnego, powinny zapoznać się z meblami do sypialni Linate. Ich projekt przełamuje klasyczne linie, nadając im nieco awangardowy wygląd. Dodatkowe podświetlenie montowane do szaf do sypialni, nada całości unikalny wygląd – w szczególności wieczorową porą.

Wybierając meble sypialniane podporządkowujemy swoją decyzję dwóm czynnikom – funkcjonalności i estetyce. Pierwszy z nich definiowany jest przede wszystkim dostępną powierzchnią, czyli wielkością pomieszczenia. Drugi – naszymi osobistymi upodobaniami. W tym przypadku niezwykle pomocne są zamknięte kolekcje mebli, które pozwalają w szybki i spójny sposób wyposażyć całe pomieszczenie w łóżka, szafki do sypialni, szafki noce i inne niezbędne meble, które naszym przodkom nawet się nie śniły.


Lesen Sie weniger