Zimowe inspiracje we wnętrzach

Trendy wnętrzarskie, jak nigdy wcześniej, w krótkim czasie musiały dostosować się do panującej rzeczywistości - zamiast ją tworzyć. I choć wydawać by się mogło, że zimowe trendy są niezmienne, to jednak w tym sezonie znacznie różnią się od tych, wyznaczonych w latach poprzednich. Poznaj trendy wnętrzarskie na zimę i stwórz  przytulną, domową przestrzeń.

Jasne barwy

Ciepłe, stonowane i jasne barwy, to odcienie, które powinny pojawić się w naszych wnętrzach. Ocieplają i rozjaśniają pomieszczenia, odcinając się tym samym od minusowych temperatur na zewnątrz. Naturalna paleta barw, złożona przede wszystkim z odcieni beżu, bieli i szarości, powinna być dominującą kolorystyką wnętrza. I nie ma tu znaczenia czy kolory te przejawiać się będą w umeblowaniu, na ścianach, czy może w dekoracjach pokoju.

Zasłony wykonane z naturalnych materiałów, ciepłe koce, okrągłe poduszki i białe dywany - te wszystkie akcesoria niskim kosztem stworzą przytulne wnętrza zimą. Przyciągającym wzrok dodatkiem mogą okazać się również ramy w jasnych odcieniach, zawieszone na ścianie pokoju. Znaleźć się w nich mogą  rodzinne zdjęcia, plakaty i minimalistyczne obrazy. Należy jednak zwrócić uwagę na masywność takich ram. Ważne, aby były one cienkie, lekkie, i jeśli już, delikatnie ozdobione, gdyż tylko takie uchronią nasze pomieszczenia przed przepychem i wizualnie przytłaczającym wnętrzem. A tego chcielibyśmy przecież uniknąć. Zimowe dekoracje wnętrz, tak samo jak pozostałe elementy pomieszczenia – meble, powinny być lekkie optycznie, a swoim wyglądem stwarzać poczucie przytulnej, bezpiecznej przestrzeni. Motywem, który świetnie wkomponuje się w tę stylistykę jest m.in. znany od dawna styl boho. Choć kojarzy się głównie z wakacjami, to świetnie sprawdzi się w roli zimowego wystroju, a tym samym przełamie stereotyp wnętrza nadającego się tylko podczas letniej aury – tym jako ciekawa zimowa inspiracja.

Zrównoważone wzornictwo

Jak już wiemy, zimowe inspiracje w obecny sezon zdominowały przede wszystkim minimalistyczne, lekkie, jasne przestrzenie. Tym samym wzornictwo pojawiające się na meblach i dekoracjach również utrzymane jest w tej stylistyce. Proste kształty i nieskomplikowane wzory wykorzystywane będą najczęściej. Tym samym zasadą, która świetnie sprawdzi się w aranżacji wnętrz na zimę jest „im mniej, tym lepiej”. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie wzorów w poszczególnych elementach naszego mieszkania, postarajmy zrobić to w umiarkowany sposób. I nie chodzi tu tylko o dekoracje, jak koce, poduszki, zasłony czy dywany… Meble również mogą pełnić funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, co łatwo można zauważyć w ostatnim czasie. Nietypowe wzory, obicia, kształty, a nawet materiały, z których stworzone zostały meble, zdecydowanie zyskały na popularności. I wcale nas to nie dziwi! Swoją oryginalnością stwarzają wyjątkowy i niepowtarzalny charakter wnętrza. Nie rezygnujmy więc z nich, ale wykorzystujmy je z umiarem. Niech zwariowane wzory nie zdominują naszej przestrzeni.

Welurowa kanapa, jaskrawe zasłony i dywan w paski… Nie tędy droga. Skupmy się na jednym wzorze, który wyeksponujemy dzięki pozostałym, nieozdobionym elementom pomieszczenia. Harmonia i spójność przestrzeni, jaką zyskamy dzięki tak urządzonemu wnętrzu na pewno nas nagrodzi.

wnętrza na zimę

Naturalne ozdoby

Zimowy design do domu, to nie tylko wprowadzenie dekoracji charakterystycznych dla tego okresu. Świeczki, koce, poduszki i lampki, choć nadal sprawdzą się świetnie, są już znanym i powszechnie wykorzystywanym dodatkiem. Nieszablonowym rozwiązaniem, a także tegorocznym trendem w dekoracji wnętrz na zimę są suszone kwiaty. I choć trudno sobie to wyobrazić, gdyż kwiaty w naszych domach pojawiają się dopiero na wiosnę, to efekt końcowy zdecydowanie nas zaskoczy i przekona do dekorowania wnętrza właśnie w ten sposób. W końcu każdy lubi mieć rośliny w pokoju.  Ususzone kwiaty możemy zakupić w kwiaciarni, bądź przygotować je własnoręcznie. A zakupić możemy, co tylko nam się spodoba! Od kwiatów polnych po piękne, długie trawy pampasowe.

kwiaty na zimę

Naturalne ozdoby to także te wykonane z naturalnych materiałów. Ręcznie zdobiona ceramika, gliniane naczynia, makramy lub inne dekoracje wykonane np. z liści bananowca, rattanu, bambusa. To wszystko ma przybliżyć nas do świata natury i sprawić, aby nasze wnętrza były bardziej eko. A chęć bycia bardziej ekologicznym towarzyszy nam już od kilku lat i stale się rozszerza. Do powszechnej pielęgnacji roślin we własnych ogródkach dołączyły także balkony.

dekoracje do wnętrz
 
zimowe dodatki do wnętrz
 

Zimowe dekoracje na zewnątrz

Poprzedni rok pokazał, jak ważne w naszym życiu jest przebywanie na zewnątrz. Z dnia na dzień musieliśmy zmienić dotychczasowy tryb życia i pozostać we własnych czterech kątach. Posiadanie ogródka bądź balkonu stało się więc prawdziwą przyjemnością, jak nigdy przedtem. Wszyscy ochoczo zabrali się do dekorowania zewnętrznej przestrzeni domowej i ten trend utrzymuje się do dziś. Skutkiem jest fakt, iż zimowe inspiracje zaczęły obejmować także nasze balkony i tarasy. Dekorując te przestrzenie warto skupić się na oświetleniu, które odwzorowywać będzie zimowy klimat. Na parapetach, stolikach, a nawet podłodze umieścić możemy świeczki
o stonowanym, jednolitym kolorze. Ich płomień wewnętrznie nas rozgrzeje i stworzy przytulne otoczenie. Kolejną propozycją oświetlania tarasów bądź balkonów są ledowe lampki umieszczone w kulkach, pełniących funkcję klosza. Zawieszone mogą zostać na oknach bądź pod sufitem. Ale, żeby móc skorzystać z uroków zewnętrznej przestrzeni domowej w okresie zimowym warto postawić na ciepły koc. I nawet ta kwestia, jaką jest wybór odpowiedniego nakrycia,  została poruszona w trendach na okres zimowy. Imitacja owczej skóry sprawdzić ma się tu najlepiej, przywołując skojarzenia z wypoczynkiem w górskiej miejscowości. 

balkon w zimie

Zimowe inspiracje we wnętrzach mają przede wszystkim sprawić by było nam po prostu miło, kiedy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół zera, a my myślimy już o pierwszych wiosennych dniach.

Komentarze użytkowników (0)