Jak stworzyć domowe biuro?

Urządzenie miejsca do pracy zależy głównie od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Niektórzy posiadają wolny pokój, który dotychczas był przechowalnią rozmaitych przedmiotów, inni musza przestrzeń do pracy włączyć do salonu lub jadalni, a jeszcze innym pozostaje wyłącznie sypialnia lub kuchnia. Pamiętajcie – na wszystko jest sposób 😊

Spis treści
  1. Po pierwsze, oświetlenie
  2. Po drugie, lokalizacja
  3. Po trzecie, dodatkowe miejsce na dokumenty
  4. Po czwarte, biurko

Po pierwsze, oświetlenie

Pracując osiem godzin w jednym miejscu warto zadbać o dobre oświetlenie. Wybierając miejsce do pracy, postarajmy się usadowić, jak najbliżej naturalnego światła, tzn. w pobliżu okna. Biurko lub stół, najlepiej ustawmy naprzeciw niego. W przypadku zbytniego nasłonecznienia warto pomyśleć o roletach lub żaluzjach, które pozwolą nam przyciemnić pokój, ale nie pozbawią go całkowicie naturalnego źródła światła.

biuro w domu
 
oświetlenie do biura domowego
 

Wiadomo, że nie możemy zdać się wyłącznie na naturalne światło. Tym sposobem przechodzimy do sztucznego oświetlenia. W domowym biurze przyda się oświetlenie centralne, w postaci lampy wiszącej lub plafonu. Należy pomyśleć również o oświetleniu uzupełniającym w formie lampy podłogowej przy stanowisku pracy lub tej stołowej z możliwością regulacji kąta padania światła. Te ostatnie są bardzo praktyczne, ponieważ pozwalają na skierowanie strumienia na konkretny punkt.

oświetlenie do pracy

Najlepiej, aby wszystkie lampy w otoczeniu miały tę samą barwę. W ten sposób nie zmęczymy oczu zbędnym kontrastem. Natężenie światła również nie powinno odbiegać od tego emitowanego przez komputer, co uchroni przed bólem oczu i głowy.

Jeżeli wykonuje się pracę, w której znaczenie mają kolory, np. rysowanie, projektowanie graficzne, powinno wybrać się lampy o dobrym współczynniku oddawania barw.
Najlepiej pracuje się przy świetle o barwie neutralnej. Jeśli jednak praca nie kończy się na ośmiu godzinach i często siedzi się przy komputerze wieczorami, dobrze jest w ostatnich godzinach pracy zmienić światło na bardziej ciepłe. To stopniowo zmniejszy napięcie i przygotuje oczy do nadchodzącego snu.

Po drugie, lokalizacja

Przy tym aspekcie należy wziąć pod uwagę swój styl pracy i jej charakter, a także osoby, z którymi się mieszka. Jeśli praca wymaga ciszy i prywatności, najbardziej odpowiednie jest odizolowanie się od domowników. Domowe biuro możemy stworzyć na poddaszu, garażu, a w ciepłe dni nawet w ogrodzie. Ci, którzy nie mają możliwości wygospodarowania dodatkowej przestrzeni, mogą rozlokować się w sypialni. Powinno wstawić się do niej niewielkie biurko lub jeżeli nie pracujemy codziennie z domu, również znajdą się tacy, którzy chętnie popracują z łóżka. W tym drugim przypadku warto postawić na łóżko z zagłówkiem, o który można się wygodnie oprzeć.

biuro w domu
domowe biuro
praca w domu

Z drugiej strony, jeśli prowadzisz małą firmę w domu i pilnujesz dzieci, możesz potrzebować miejsca do pracy w pobliżu kuchni lub salonu, na przykład w jadalni. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie stanowisko pracy przy dużym stole – niektóre są wygodniejsze niż wąskie biurka. 😊

Po trzecie, dodatkowe miejsce na dokumenty

Domowe biuro, poza blatem do pracy i wygodnym, najlepiej regulowanym krzesłem potrzebuje miejsca na służbowe dokumenty. Niektóre profesje wymagają posiadania pod ręką sporej liczby dokumentacji w wersji papierowej. W takim przypadku musimy znaleźć na to miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie komody, a jeśli nie mamy dużo miejsca to wąskiego regału. Dzięki półkom lub szufladom zachowa się ład i porządek. Można tam przechowywać również biurowe akcesoria, jak długopisy, zszywacze, notatniki, pos-ity czy papier do druku.

Po czwarte, biurko

Jakie biurko wybrać? Pracując ponad cztery godziny dziennie przy biurku, należy zwrócić uwagę na ergonomię. Prawidłowa postawa przy biurowym blacie to proste plecy, ręce swobodnie oparte na blacie ugięte pod kątem 90⁰, podobnie stopy. Na komfort pracy duży wpływ ma krzesło, które powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażone w: regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi oraz regulację oparcia wraz z odcinkiem wyprofilowanym do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

odpowiednie biurko do pracy w domu
 
home office
 

Nie zawsze trzeba mieć dodatkowy pokój, by urządzić domowe biuro – wystarczy kąt pokoju, kawałek wolnej ściany, miejsce za sofą lub pod schodami. Najważniejsze, aby przestrzeń ta była dopasowana pod indywidualne potrzeby. Zorganizujmy domowe biuro w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce nie tylko na biurko, ale i szafki, w których pomieści się wszystkie ważne dokumenty i książki. Obowiązkowo pamiętajmy o dobrym oświetleniu i wygodnym krześle - no i oczywiście o energii do pracy.

Komentarze użytkowników (1)
Niszczarki Ideal
25-03-2021 14:37:51
Dobre wskazówki, zazwyczaj kluczowym pytaniem jest, gdzie stanie biurko? To wokół niego organizujemy całą przestrzeń. Jeśli w biurze mogą nas odwiedzać klienci wówczas trzeba zagospodarować przestrzeń na dodatkowe siedzenia, a regał na dokumenty umiejscowić po naszej stronie. W domowym biurze jeśli mamy do czynienia z większą liczbą dokumentów warto zainwestować w osobistą niszczarkę do papieru. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a ułatwi nam organizację naszej pracy.