Pokój dziecka w stylu uniwersalnym - tak, jak lubi(sz). Zainspiruj się projektem z cyklu #RozmowyoStylach

Bez względu na swój metraż, dziecięcy pokój to szczególne miejsce w całym mieszkaniu. W końcu towarzyszy on młodemu człowiekowi, na każdym etapie odkrywania siebie i swoich upodobań. Doskonale rozumie to projektantka Ania Łuńska, która w ramach cyklu #RozmowyoStylach przygotowała projekt pokoju, który można szybko i łatwo przystosować zarówno do potrzeb dziewczynki jak i chłopca. Aranżacja została stworzona w stylu uniwersalnym, czyli ponadczasowym i „rosnącym” wraz z jego gospodarzem.

pokój dziewczynki

Spis treści
  1. Warto pamiętać o potrzebach
  2. Styl uniwersalny (u)rośnie wraz z dzieckiem
  3. Zaproponuj dziecku jasne meble
  4. Pokój dziewczynki
  5. Pokój chłopca
  6. Wzór na wnętrze

Warto pamiętać o potrzebach

Nie bez przyczyny rozpoczęliśmy od przykładowego określenia kilku zainteresowań młodych mieszkańców. Pasje i hobby to naturalna część dojrzewania. W czasie całego dzieciństwa mają prawo wielokrotnie się zmieniać - ba! jest to nawet wskazane dla większej różnorodności doświadczeń i rozwoju umiejętności dziecka. Gdy rodzice pragną stworzyć dla swoich pociech przestrzeń w zgodzie z ich zainteresowaniami warto, aby pamiętali także o pozostałych rolach takich pokoi.
To przede wszystkim miejsce do nauki, zabawy i snu. Jak sprostać tylu wyzwaniom? Ze „ściągą” w postaci aranżacji Ani, mamy problem rozwiązany!

pokój chłopca

meble do pokoju chłopca

meble do pokoju dziewczynki

Styl uniwersalny (u)rośnie wraz z dzieckiem

Bez względu na zainteresowania dziecka i odpowiadające im motywy przewodnie występujące w pokoju. Bez względu na wiek naszej pociechy. Bez względu na etap edukacji - przedszkole, szkolne nauczanie lub upragniony start w dorosłość. Bez względu na zmieniające się grupy rówieśników, często spędzające czas w tym pokoju.

Dzięki zastosowaniu neutralnej bazy, która jest fundamentem pod przyszłe zmiany w wyglądzie wnętrza, otrzymacie niezliczone możliwości aranżacyjne. A przecież wiemy, że dziecięca wyobraźnia nie ma końca, więc zadbanie o uniwersalne elementy, które będą za nią podążać to świetne rozwiązanie.

Dlatego postaw na ciepłe, pastelowe barwy, wybieraj naturalne lub zbliżone do nich materiały, np. drewno, wiklinę, panele o ciekawym wzorze, bawełnę lub len. Koniecznie dodaj wnętrzu przytulności poprzez miękkie tkaniny, tapicerowane panele ścienne, dywany, pufy i poduszki. Nie musisz już wybierać między satysfakcją dziecka z niczym nie skrępowanej zabawy, a walorem praktycznym i użytkowym. Wystarczy, że w pokoju umieścisz meble wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia lub takie, których poszczególne elementy nadają się do prania, np. pokrowiec krzesła lub materaca.

Zaproponuj dziecku jasne meble

W ramach stylu uniwersalnego sprawdzą się wnętrza skomponowane z mebli o białych frontach, wpisując się w omówione już kombinacje aranżacyjne. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest kolekcja Novi: proste linie, minimalistyczny design, świetna jakość
i ponadczasowy charakter. Wśród jej elementów znajdziemy wszystkie niezbędne atrybuty dziecięco-młodzieżowego pokoju: łóżko, szafę, komodę, witryną, biurko. Gładka powierzchnia białych frontów została przełamana ryflowanymi listwami - tj. posiadającymi stylowe wyżłobienia - w tym samym kolorze, co tworzy znak rozpoznawczy tej kolekcji.

meble młodzieżowe

Pokój dziewczynki

Mając uniwersalną bazę w postaci jasnych ścian oraz mebli, dość łatwo i szybko urządzimy wnętrze pod zmieniające się potrzeby dziecka. Na etapie finalnego aranżowania pokoju główną rolę będą grać detale, ozdoby i ulubione przedmioty młodego mieszkańca, powiązane z jego zainteresowaniami. W opracowanym przez projektantkę wnętrzu, dostosowanym do kilkuletniej dziewczynki, akcent położony został na jej ulubiony kolor. Stąd kilka elementów w odcieniu pudrowego różu: krzesło przy biurku, dekoracje w witrynie czy puchaty dywan i ciepły kocyk. Dodatkowo, Ania sięgnęła po obrazki i plakaty z ulubionym motywem baśniowym dziewczynki, co wzmocniło delikatny i finezyjny charakter pokoju.

meble do pokoju młodzieżowego

Pokój chłopca

Dysponując dokładnie tą samą bazą w postaci barw, mebli i wytyczonych stref funkcjonalnych w przestrzeni dla chłopca użyto jego ulubionego motywu, wizualizującego pragnienie bycia astronautą. Stąd tematyczne plakaty nad łóżkiem, motyw czarnej tablicy przy biurku, motywacyjny napis o sile marzeń, a nawet kosmiczna pościel. Dla przełamania akcentów czerni pojawia się również kolor żółty, świetnie dopełniający wnętrze, a jednocześnie dający efekt przytulności. To uczucie ciepła współtworzą także odpowiednio dobrane punkty świetlne oraz ich styl: od lampki przy łóżku do czytania, przez lampę na biurku do nauki aż po nowoczesną i dekoracyjną formę lampy przy komodzie.

meble w pokoju młodzieżowym

Wzór na wnętrze

W obu projektach mianownikiem wspólnym jest neutralna baza jako punkt wyjścia do spersonalizowania wnętrza przez dodanie kilku atrybutów z obszaru zainteresowań lub pasji dziecka. „Ogranicza” nas tylko wyobraźnia. Nie ma więc ani granic, ani ciasnych podziałów na dziewczęce pastele i chłopięcą czerń. To przecież umowność przekazu dla lepszego dopasowania pod potrzeby i styl naszej wyjątkowej pociechy.

Dla przypomnienia zbieramy poniżej najważniejsze wskazówki aranżacyjne:

  • Stwórz neutralną bazę
  • Dodaj przytulności
  • Postaw na trwałe materiały
  • Wyznacz strefy
  • Wybierz pojemne i pakowane meble
  • Określ (i modyfikuj) motyw przewodni

Spójrz na świat oczami swojego dziecka, a ono otrzyma wspaniały pokój, spełniający tak wiele ról i zmieniający się wraz z nim. Tak, jak lubi(sz).

Komentarze użytkowników (0)