Lustra we wnętrzach – dodatki o wielu zaletach

Lustra we wnętrzach odgrywają znaczącą rolę. I choć zazwyczaj nie przykuwają naszej uwagi w pierwszej kolejności, to mają ogromny wpływ na całokształt pomieszczenia. Zamontowane w odpowiednim miejscu i wysokości potrafią zdziałać cuda! Lustro to element spełniający wiele funkcji – wszystko zależy czego potrzebujesz: optyczne powiększenie przestrzeni, rozświetlenie najciemniejszego pokoju bez montowania kolejnego oświetlenia czy zagospodarowanie wolnej ściany lub kawałka podłogi bez kosztownych dodatków. To tylko niektóre z zalet. W naszym wpisie prezentujemy wskazówki i inspiracje dotyczące tego akcesorium w zależności od wnętrza.

Lustro do domu   Eleganckie lustro do domu   Małe lusterka do domu

 

Lustro w przedpokoju

Lustro w przedpokoju jest praktycznie obowiązkowym elementem umeblowania naszych domów. Nie ma się czemu dziwić. Przedpokój, niezależnie od jego wielkości, obok łazienki i garderoby jest wnętrzem, w którym dbamy o swój wygląd.
Zdecydowaną zaletą lustra w przedpokoju, obok możliwości przejrzenia się w nim, jest rozświetlenie tego pomieszczenia. Często są to małe lub wąskie pokoje, pozbawione okien, wobec czego, jedyne światło, jakie znajduje się w nim jest sztuczne. Chcąc uniknąć montowania dodatkowego oświetlenia, warto postawić na zawieszenie lustra. Wiązki światła odbijające się od jego tafli, rozejdą się po wnętrzu, dodatkowo je oświetlając. Zawieszając lustro, warto więc zwrócić uwagę na to, aby wiązki światła zamontowanego oświetlenia padały wprost na nie.

Kolejną zaletą lustra jest stworzenie przy jego pomocy głębi. Wystarczy tylko zawiesić duże, pionowe lustro, które zajmie całą lub prawie całą wysokość ściany – 2 m to charakterystyczna długość dla takiego lustra. Minimalnie powinno ono wynosić 140 – 150 cm, tak aby można się było zobaczyć w nim od stóp do głów. Takie rozwiązanie sprawi, że w lustrzanym odbiciu widoczna będzie część mieszkania, a tym samym zadziała optyczny trick. Pojawi się efekt dodatkowej przestrzeni, a my będziemy mieć wrażenie, iż wielkość tego wnętrza stanie się większa, niż w rzeczywistości.

Lustro do dużego przedpokoju

W małych przedpokojach, w których nie dysponujemy wolną ścianą, dobrym rozwiązaniem jest wybór mebla z lustrem np. typu garderoba. Taki element, obok lustrzanej tafli zawiera również szafę, siedzisko i szafkę na buty.

Kolejną propozycją do małych przedpokojów jest zawieszenie lustra nad meblami. Oprócz rozświetlenia tego wnętrza, częściowo uda się nam wpłynąć na stworzenie w nim poczucia głębi.

Lustro w salonie

Gdzie powiesić lustro w salonie? Kiedyś lustro w pokoju dziennym nie należało do standardowych rozwiązań. W ostatnim czasie to rozwiązanie zdecydowanie zyskuje na popularności. I bardzo dobrze! Przy jego pomocy również możemy ożywić wnętrze, rozświetlić je i nadać mu przestronności. I choć zasady jego zamontowania będą podobne, co w przypadku przedpokoju, to warto zastosować pewne różnice.

Pierwszą z nich będzie umieszczenie lustra naprzeciwko okna. Takie rozwiązanie nie tylko rozświetli pokój naturalnym źródłem światła, ale także ożywi je. Widoczny w nim naturalny krajobraz z zewnątrz w postaci np. kwitnących drzew, zdecydowani umili nastrój w całym pomieszczeniu.

Lustro w salonie – na jakiej wysokości je zawiesić? Zaczynamy od podjęcia decyzji gdzie i jakie lustro chcemy umieścić w pokoju dziennym. Może się ono znajdować nad kanapą lub komodą. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie go na ścianie obok fotela lub zdecydowanie się na formę wolnostojącą. Wybór miejsca, jak i samego lustra zależy wyłącznie od Ciebie. Standardowo przyjmuje się, że wysokość lustra uzależniona jest od wzrostu użytkownika. Można zatem śmiało stwierdzić, że wybierając duże lustra do salonu, ich wysokość powinna wynosić minimum połowę naszego wzrostu. Tylko wtedy będzie się można w nim całemu przejrzeć. W przypadku luster zawieszonych nad kanapą lub komodą, dolna rama powinna znajdować się na wysokości od 1,5 do 1,7 m.

Wąskie lustro do salonu   Eleganckie lustro do salonu

Prostokątne lustro do salonu    Lustro do powieszenia w salonie
Meble Wójcik, kolekcja Imperial

 

Lustro w sypialni

Wnętrza z lustrem to nie tylko salon i przedpokój. To także sypialnia! Tutaj pole do manewru jest równie szerokie. Lustro może pojawić się nad łóżkiem, obok komody czy być wbudowane w szafę, tworząc jednocześnie garderobę.
W sypialniach częściej decydujemy się na ciemne kolory, w porównaniu do pozostałych pomieszczeń (np. modne w ostatnim czasie odcienie butelkowej zieleni, granatu lub czerni na ścianach czy meble z ciemnego drewna). Nierzadko, ciemne kolory przytłaczają wnętrze. Na szczęście, przy pomocy lustra można to zmienić. Wystarczy umieścić lustro naprzeciwko lub w obrębie, znajdującego się w sypialni okna.

Jeszcze lepiej, gdy lustro wbudowane będzie w inny mebel np. szafę. W ten sposób przede wszystkim zaoszczędzimy miejsce. Model wyposażony w lustro to również dobra opcja, jeśli wśród domowników dominują kobiety – wtedy część porannych czynności, jak np. makijaż można wykonać w sypialni i udostępnić łazienkę innym.
Jak powiększyć pokój lustrem? Jeśli chcesz wydłużyć małe i wąskie wnętrze, zamontuj lustro na końcu pomieszczenia. W ten sposób podwoisz optycznie jego metraż.
Drugą wskazówką jest wstawienie lustra lub mebla z nim po przeciwne ścianie do drzwi – gdy te pozostaną otwarte, przestrzeń z korytarza będzie widoczna w lustrzanej tafli i otrzymamy efekt powiększonej przestrzeni.

Lustra we wnętrzach mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. W tej roli najlepiej sprawdzą się te stojące lub te, które można zawiesić nad łóżkiem. Przy tym aspekcie to rama pełni główny element ozdobny. Jej wybór zależy od stylu, jaki panuje w pomieszczeniu. W ostatnim czasie modne są okrągłe formy z metalowymi ramami lub bardziej efektowne – wyłożone kamieniami. Oryginalnego charakteru nadają ramy stylizowane na zabytkowe. Jeżeli chodzi o trendy kolorystyczne, dominują trzy barwy, które jeszcze przez wiele dekad będą należeć do tych najpopularniejszych, czyli: czerń, biel i złoto.

Lustro stojące do sypialni  Lustro obok komody w sypialni   Gdzie zawiesić lustro w sypialni

  

Lustra we wnętrzach odgrywają znaczącą rolę! Nie tylko umożliwiają przeglądanie się w nich przed wyjściem z domu, ale także rozświetlają, optycznie powiększają i nadają pomieszczeniu głębi. Są też świetnym elementem dekoracyjnym, który można wykorzystać w każdym pomieszczeniu! Mamy nadzieję, że tym wpisem zachęciliśmy Was do aranżacyjnej zabawy lustrami!
Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf

 

Komentarze użytkowników (0)