Remont mieszkania – jak do niego podejść, aby nie zwariować

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu musiał stawić czoła remontowi. Czy to zwykłe odmalowanie mieszkania, czy też generalna przebudowa, wiąże się to z dużym wysiłkiem i zaangażowaniem. Jeśli mamy za zadanie wykonać generalny remont mieszkania musimy wiedzieć, że jest to skomplikowana i wieloetapowa inwestycja, mająca na celu poprawę komfortu naszego codziennego życia.  Nie wolno do tego podchodzić w sposób spontaniczny, nieprzemyślany, pod wpływem chwili, ponieważ wszystkie nasze działania związane z remontem będą rzutowały na kolejne lata. Podpowiadamy, w jaki sposób krok po kroku stworzyć nowy wizerunek mieszkania, a przy tym nie popełnić kardynalnych błędów.

Remont mieszkania 2020

Rok 2020 przyniósł sporo zmian szczególnie w gospodarce poprzez epidemię koronawirusa. Spora grupa osób została poniekąd przymuszona do pozostania w swych domach, aby uniknąć zakażenia. Poprzez wielotygodniową przerwę oraz nadmiar wolnego czasu wiele osób postanowiło podjąć się drobnych lub też bardziej zaawansowanych prac remontowych. Z tego względu wzrosło zainteresowanie materiałami budowlanymi.

Podstawą jest dobry plan! Czyli jak zacząć remont mieszkania.

Zabierając się za generalny remont mieszkania, warto skorzystać ze wsparcia architekta wnętrz, który dzięki swojemu doświadczeniu, a także poczuciu estetyki jest w stanie zaprojektować nowoczesne i komfortowe mieszkanie na miarę naszych możliwości. Taka osoba jest również w stanie określić nam jakie etapy remontu są najważniejsze i od których powinniśmy zacząć na samym początku.

remont mieszkania 2020
 
aranżacja mieszkania po remoncie 2020
 

Jeżeli jednak czujemy się na siłach, mamy doświadczenie w wykańczaniu mieszkań, powinniśmy rozważyć samodzielny remont. Pomoże nam to oszczędzić pieniądze oraz da dużo większą satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy. Opcja druga wymaga jednak dużego samozaparcia, a także czasu, więc osoby pracujące powinny zastanowić się dwukrotnie, zanim same wezmą się do prac remontowych.

Zastanów się nad zakresem remontu mieszkania

Podejmując się wyzwania, jakim jest generalny remont mieszkania, warto na samym początku zrobić listę prac, jakie musimy wykonać. Pomoże nam to dobrze zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, ułożenie płytek czy dobranie kolorystyki ścian. Ponadto dobry plan pozwoli nam zebrać informacje na temat kosztów poszczególnych mebli czy też sprzętu AGD i RTV, który będziemy potrzebowali zakupić. Co więcej, podczas spisywania prac do wykonania, warto oszacować dodatkowo czas, jaki będziemy potrzebowali na ich realizację. Jest to bardzo ważny element, ponieważ czasami najdrobniejsza praca może wymusić wykonanie dodatkowych, a to już generuje nadprogramową stratę czasu oraz koszty.

Remont mieszkania – poszczególne etapy

  • Większość prac powinniśmy zacząć od sprzątnięcia mieszkania ze zbędnych przedmiotów jak meble, dywany, zasłony czy też rzeczy osobiste, które mogą przeszkadzać bądź ulec uszkodzeniu w niefortunnym wypadku;
  • Następnie podejmujemy się prac związanych ze zmianami konstrukcyjnymi takich jak dostawianie ścianek i wyburzanie starych, tworzenie sufitów podwieszanych czy też zabudowywanie rur poprzez wpuszczenie ich w ścianę oraz usunięcie starego pokrycia podłogi;
  • W kolejnym etapie przechodzimy do otynkowania lub wyszpachlowania nierównych ścian i sufitów oraz przygotowania ich do malowania. Podobnie robimy z podłogą, aby była gotowa na położenie płytek lub paneli;
  • Gdy mamy już gotowe ściany i podłogi możemy przystąpić do układania płytek lub paneli oraz malowania ścian na wybrane wcześniej kolory;
  • Ostatnim etapem jest zakładanie kontaktów, montaż mebli, lamp oraz wiszących półek.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ciężko oszacować koszt remontu bez wykonania wcześniej wspomnianego planu. Duża liczba zmiennych czynników takich jak cena materiałów budowlanych, pensja fachowca oraz ewentualny zakup elektronarzędzi może wpłynąć na finalny koszt remontu. Średnio jest to około 1200zł za 1 metr kwadratowy. Wartość końcowa naszej inwestycji może oczywiście wzrosnąć, jeśli będziemy wymieniali elektrykę oraz hydraulikę. Koszty również uzależnione są od regionu, w którym mieszkamy, ponieważ w każdym z nich płaca dla fachowca oraz cena materiałów może być zróżnicowana.

Skończyliśmy remont! Pora na aranżację.

Kiedy już uporamy się z najcięższymi pracami remontowymi, możemy przystąpić do meblowania naszej przestrzeni mieszkalnej. Na tym etapie mamy spore pole do popisu. W 2020 roku, jak i w poprzednim królują meble nowoczesne, przeszklone, z lakierowanymi frontami takie jak w kolekcji Lyon jasny. Ponadto od dłuższego czasu niezwykle popularne są podświetlane półki w meblach.

Meble modułowe dają również szeroką gamę możliwości ustawienia i zaaranżowania przestrzeni, dzięki czemu szybko i skutecznie zmienimy wygląd salonu. Do jasnych ścian i nasłonecznionych przestrzeni doskonale sprawdzą się ciemne meble takie jak w kolekcji Havana. Uzyskany kontrast będzie rzucał się w oczy, lecz nie przytłoczy osoby będącej w danym pomieszczeniu.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z kontrastami, ponieważ zbyt krzykliwe barwy mebli zestawione na tle bardzo wyrazistych kolorów ścian sprawią, że pokój lub kuchnia staną się po pewnym czasie męczące dla domowników i będzie trzeba ponownie przemalować mieszkanie.

Oświetlenie również ma znaczenie

Będąc jeszcze na etapie budowania sufitów podwieszanych, zaleca się wykonanie planu oświetlenia. Odpowiednie zamontowanie lamp sufitowych, umożliwia podświetlenie newralgicznych elementów pomieszczenia, do których należą między innymi stół, poszczególne meble, ważne obrazy czy też inne elementy, na których nam zależy. Prawidłowo rozmieszczone punkty świetlne mają za zadanie, oprócz oświetlenia najważniejszych elementów, wprowadzenie odpowiedniego nastroju.

remont mieszkania 2020

Oprócz oświetlenia wpuszczanego w podwieszany sufit warto zainwestować, także w ładne i klimatyczne lampy wiszące, które same w sobie nadadzą uroku i dopełnią całej aranżacji. Najlepiej dopasować je do ogólnie panującej kolorystyki ścian, jak również i mebli.

Rozważając remont mieszkania, pamiętajmy, że to inwestycja, która pochłonie sporo naszego czasu, jak również i środków finansowych. Z tego względu trzeba wszystko dokładnie zaplanować, aby uniknąć zbędnych poprawek, czy też przeróbek generujących dodatkowe koszty. Wstępny projekt zapewni nam zadawalający efekt końcowy, którym będzie praktyczne, komfortowe i nowoczesne mieszkanie dla nas i całej rodziny.

Komentarze użytkowników (0)