Aranżacja mieszkania, a zwierzęta domowe - o czym warto pamiętać?

Wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że utrzymanie porządku w mieszkaniu, w którym są zwierzęta, nie należy do najprostszych zadań. Pupile gubią sierść, przynoszą do domu piasek i błoto, dlatego trzeba sprzątać częściej. Jak więc zaaranżować cztery kąty, by ułatwić sobie wspólne dzielenie przestrzeni z ukochanymi czworonogami? Podpowiadamy!

Niewątpliwie nasi czworonożni przyjaciele potrafią wnieść do naszego domu mnóstwo radości. Jednak zanim zdecydujemy się na to, by pupil zamieszkał razem z nami, musimy przygotować mieszkanie na jego przybycie. Poniżej podpowiadamy, o czym pamiętać urządzając wnętrza pod kątem nowego lokatora.  

Spis treści
  1. Po pierwsze, legowisko
  2. Bardzo ważna podłoga
  3. Szafki na buty…
  4. Zainwestuj w meble na nóżkach
  5. Meble tapicerowane
  6. Postaw na zmywalne ściany
  7. Co jeszcze?

Po pierwsze, legowisko

Aranżację czterech kątów przyjaznych zwierzętom, warto zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym będzie znajdowało się legowisko. Psie łóżko powinno być ulokowane w spokojnym miejscu, ale takim, z którego nasz pupil będzie mógł obserwować otoczenie. Zwróćmy uwagę na to, by znajdowało się blisko drzwi wejściowych. Powód? Jest prosty, dzięki temu ułatwimy sobie utrzymywanie porządku po powrocie ze spacerów. Pamiętajmy również o miskach na jedzenie i picie – ustawmy je w miejscu, do którego pupil będzie mógł swobodnie podejść.

Bardzo ważna podłoga

Dzieląc życie z czworonogami musimy przede wszystkim przyjrzeć się rodzajom podłóg. Nasi czworonożni przyjaciele z reguły mają dość długie pazury, dlatego musimy liczyć się z tym, że będą drapać podłogę. Odrzućmy delikatne parkiety sosnowe czy brzozowe – zwierzę bardzo szybko może je zarysować. Najlepiej, jeśli podłoga będzie twarda i odporna na uszkodzenia. Przy zwierzętach bardzo dobrze sprawdzają się kafelki i podłogi winylowe. Są nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również pozwalają w ekspresowym tempie przywrócić porządek. Wystarczy tylko zetrzeć ślady łapek mopem. Jeśli nasi pupile mogą pochwalić się długim włosiem, zrezygnujmy z dywanów i wykładzin – to właśnie one gromadzą najwięcej zanieczyszczeń. Lepiej zdecydować się na nieduże dywaniki - łatwo je wytrzepać lub nawet przeprać, a w razie pogryzienia, zakup nowych nie będzie bardzo kosztowny.

zwierzęta w mieszkaniu

Szafki na buty…

… to bardzo ważna rzecz! Nasi czworonożni przyjaciele zwykle chętnie wylegują się w przedpokoju, a pod naszą nieobecność mogą potraktować pozostawione obuwie jako zabawkę. Chcąc uniknąć ewentualnych pogryzień, warto ustawić tam specjalną szafkę lub ławkę na buty. Aby meble nie przytłoczyły wnętrza, postawmy na estetyczne słupki i otwarte szafy z wieszakami lub szafki ze szklanymi drzwiami. Takiego rodzaju modele dostępne są w kolekcjach Meble Wójcik, jak np. Cortina, Imperial czy Linate

Zainwestuj w meble na nóżkach

Dzielenie mieszkania z czworonogiem to dodatkowe obowiązki związane z utrzymaniem domu w czystości. Aby ułatwić sobie codzienne porządki po ukochanych czworonogach, zainwestuj w meble na nóżkach np. te z kolekcji Brolo od Meble Wójcik. Pamiętajmy o tym, że aranżacja wnętrz przy kocie lub psie powinna zostać tak zaplanowana, aby było w niej jak najmniej zakamarków. Zapobiegnie to gromadzeniu się sierści i ułatwi sprzątanie mieszkania. Poza tym powinniśmy również postawić na meble z zamykanymi szafkami – możemy w nich schować rzeczy, do których nasz pies nie będzie miał dostępu. 

Meble tapicerowane

Meble tapicerowane, szczególnie takie jak kanapy czy fotele bardzo szybko stają się ulubionym miejscem naszych pupili. Zapomnijmy więc o kanapach i fotelach z jasnymi obiciami oraz o meblach skórzanych, które zwierzęta mogą bardzo szybko uszkodzić. Kolor obić powinien być średnio-ciemny, a najlepiej, jeśli są to różne nieregularne wzory. Zapobiegawczo możemy wybrać kanapę w kolorze zbliżonym do futerka naszego pupila, dzięki temu zamaskujemy pozostałości po jego odwiedzinach na sofie. Wybierając kanapę, zdecyduj się na modele z tapicerką odporną na zabrudzenia, najlepiej z możliwością zdejmowania i prania powłok z poszczególnych elementów.

Postaw na zmywalne ściany

Pies wracający z dworu czy bawiący się w domu stanowi duże wyzwanie dla ścian, szczególnie przy drzwiach wejściowych, przy misce z jedzeniem i wodą oraz przy legowisku. W tych miejscach najlepiej zastosować farbę zmywalną o wyjątkowej odporności na zabrudzenia. Zdecydujmy się na kolory niekoniecznie bliskie bieli. Co prawda zabrudzone zostaną wielokrotnie, ale łatwo je przetrzeć - a w razie potrzeby nawet przemalowanie ściany nie będzie problemem. W miejscach wybranych przez czworonogów unikajmy także tapet. Częsty kontakt z wilgocią nie będzie im służył, a odstający brzeg przetrwa tylko chwilę.

Co jeszcze?

Pupile, zwłaszcza pozostawiane na długo same w domu, potrafią z nudów narobić sporego bałaganu: pogryźć nasze ulubione buty, zabawki dzieci, a także środki chemiczne czy nawet kable! Dlatego starajmy się ukrywać kable pod specjalnymi listwami i zadbajmy o to, aby szafki z chemikaliami czy lekami znajdowały się poza ich zasięgiem. Jeśli jesteśmy fanami roślin, to wybierajmy tylko te, które są nieszkodliwe i nietrujące. Najlepiej umieścić je tam, gdzie zwierzę nie doskoczy, np. na parapecie, komodzie czy w kwietnikach pod sufitem. 

Komentarze użytkowników (0)