W jaki sposób odświeżyć wnętrze bez remontu?

Wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur, przybyło nam sił na odmianę naszych domów. Jak co roku zresztą, to właśnie w okresie wakacyjnym, wielu z nas decyduje się na remont.Czy jest on konieczny i w jaki sposób odświeżyć wnętrze bez remontu? Jest to możliwe za pomocą dodatków, które odmienią jego wygląd. Jakie elementy dekoracyjne wybrać i gdzie je umieścić, aby nadały pomieszczeniu nowego charakteru? Przedstawiamy nasze wskazówki i garść inspiracji.

Kolekcja Fribo

Meble Wójcik, kolekcja Fribo

Użyj sezonowych dekoracji

Wykorzystanie sezonowych dekoracji to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na odświeżenie mieszkania. A okazji w ciągu roku jest przecież wiele! Od tych okolicznościowych, jak urodziny czy rocznice, pozmieniające się pory roku. Śmiało można więc korzystać z tego, co oferuje nam dany sezon. Detale wybrane w przemyślany sposób mogą nam posłużyć przez kilka lat. Dodatkowo często zmieniany wystrój na pewno się nie znudzi.

Myśląc o sezonowych dekoracjach przywołujemy widok choinki na święta, dyni na jesień, polnych kwiatów na wiosnę i letnich kolorów na lato. I słusznie. Tego typu dekoracje świetnie uzupełniają aranżacje, zatem warto wprowadzać je do wnętrz.

Na te ciepłe, letnie miesiące najlepiej sprawdzą się dekoracje, które przybliżą nas do natury i są powiązane z tą porą roku. Od tych zakupionych, wpisujących się w stałe trendy, jak i tych występujących w naturze np. dzienne światło. Odsłońmy wieczorem nasze okna, uchylmy je i wprowadźmy do mieszkania letnie promienie, które rozświetlą pomieszczenie i wpłyną na nasz wakacyjny nastrój. Nie rezygnujmy jednak całkowicie z firan. Kiedy, jeśli nie teraz wprowadzić do wnętrza zwiewne i lekkie tkaniny, które będą powiewać na wietrze?

Na parapecie lub komodzie, a nawet przy łóżku warto postawić cięte kwiaty takie jak słoneczniki, peonie, mieczyki czy dalie, z którychmożna utworzyć rustykalne bukiety, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

kwiaty do domu stolik do pokoju kwiady do wnętrza

Kolejną propozycją na letnią metamorfozę jest wprowadzenie do pomieszczeńelementów z wikliny, którenadadzą wnętrzu przytulny charakter. Mogą to być doniczki, kosze, stolik, podkładki pod talerze czy abażury dla występujących w pomieszczeniu lamp. Kolejną zaletą wiklinowych dodatków jest ich dostosowanie się do każdej z pór roku.

poduszki do salonu dekoracje wnętrza meble do wnętrz

W jaki sposób odświeżyć wnętrze bez remontu? Inspiracjami mogą okazać się style wnętrz, które nawiązują do danej pory roku. Latem może to być np. styl marynistyczny czyhampton. Oba nawiązują do nadmorskiego klimatu, zatem dominującymi barwamisą w nich biel i niebieski. Kolory te mogą pojawić się na ścianachoraz meblach, np. fotelach w pasy. Taka metamorfoza jednak wymaga większego budżetu. Alternatywa dla niej mogą być akcentyw nadmorskim klimacie:firanki, koce, poduszki, obrazy, wazony czy figury kształtem przypominające muszle i rafy koralowe sprawdzą się równie dobrze.

Kolekcja summer

        Meble Wójcik, kolekcja Summer

Wykorzystaj rośliny

Wprowadzenie roślin do wnętrza jest kolejnym pomysłem na szybką metamorfozę domowych pomieszczeń. Ale jak odmienić wnętrza bez remontu z ich pomocą? To proste! Osobom, które nie mają ręki do roślin zalecamy wykorzystanie sezonowych, ciętych kwiatów i gatunków niewymagających wyrafinowanej pielęgnacji. Wielbicielom zieleni natomiast na pewno spodoba się pomysł stworzenia własnej, domowej dżungli. Ożywi onawnętrze i wprowadzi do niego naturalny pierwiastek.

kwiaty do wnętrza kwiaty w pokoju dekoracje wnętrza

Ale to niejedyne zalety wykorzystania roślin we wnętrzu. Kolejnymi są oczyszczanie powietrza z substancji chemicznych, zwiększenie wilgotności w suchym pomieszczeniu i jego ujemnej jonizacji i czy dostarczanie większej ilości tlenu.

Kolekcja Fribo białe

Meble Wójcik, kolekcja Fribo białe

Postaw na tkaniny

Wykorzystanie tkanin w pomieszczeniach to kolejny pomysł nametamorfozę mieszkania bez remontu. W tym przypadku, pole do manewru jest bardzo szerokie. Poszewki na pościel i poduszki, koce, firany, obrusy i dywany…  To my decydujemy jaki element chcemy nimi ożywić, a tym samym jaką stylistykę wprowadzą do wnętrza.

Kolekcja Linate

Meble Wójcik, kolekcja Linate

Kolekcja Lyon jasny

Meble Wójcik, kolekcja Lyon jasny

Wybierając tkaniny, należy pamiętać o tymaby zachować ład i harmonię. Jeżeli decydujemy się na wybór różnych materiałów w pokoju np. firan, dywanów i koców, najlepiej sprawdzą się te o stonowanej kolorystyce. I choć będą mogły się one różnić od siebie barwami, to ich wyciszony koloryt stworzy spójną całość.

aranżacja pokoju salon z jadalnią   

Jaskrawy kolor bądź wzorzysty element dekoracyjny  lepiej wykorzystać w postaci jednego dodatku np.dywanu. Do jego barw czy wzorówmożna dopasować pozostałe akcesoria.

 wyposażenie wnętrz wygodny fotel

Zrób to sam

W jaki sposób odświeżyć wnętrze bez remontui jak to zrobić, aby nie generować dużych kosztów? Najlepiej pracę te wykonać samemu. I wcale nie mamy tu na myśli przemalowania ścian. Możliwe, że całkowicie nowy wygląd pomieszczenia uzyskamy przemeblowując go i wykorzystując znane już do tej pory meble, ale w nowej konfiguracji.

Taką odmianę dodatkowo podkreślą wykonane własnoręcznie akcesoria. Słoiki oplecione sznurkiem jutowym, wywołane i zawieszone na ścianie rodzinne fotografie, popularne ostatnio makramy czy przygotowane i pomalowane własnoręcznie ramki i obrazy. Inspiracji i pomysłów jest naprawdę wiele, dlatego czerpmy z nich jak najwięcej, aby stworzyć wymarzone wnętrza!

przybory do szycia dekoracje do pokoju nici do szycia

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. Ten w wersji online jest dostępny pod linkiem: https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf

 

Komentarze użytkowników (1)
Klara
11-05-2022 13:19:57
<p>Uważam, że o wielę wieksze znaczenie ma dobór odpowiedniego stołu. Na przykład taki <a href="%5C">stół arcos </a> firmy <a href="%5C">fameg</a> będzie robił piorunujące wrażenie.</p>