Czarny kolor we wnętrzach

Spis treści
  1. Czerń we wnętrzach – jak ją umiejętnie wykorzystać?
  2. Czy czarne meble nie przytłoczą wnętrza?
  3. Jeśli nie czarne meble, to co?
  4. Gdzie jeszcze można wprowadzić kolor czarny?
  5. Warto pamiętać, że…

Czerń we wnętrzach – jak ją umiejętnie wykorzystać?

Kolor czarny zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Nie martwcie się, nie chcemy Was przekonywać do malowanie wszystkich ścian na czarno, naszym celem nie jest przekonanie Was do tworzenia ciemnych, przygnębiających wnętrz. 😊 Faktem jest jednak, że czerń kojarzona bywa często z mrokiem i smutkiem, przez co wiele osób obawia się ją stosować jako główny element aranżacji swojego domu. Jednak kolor ten szturmem wkracza do wnętrz i to nie tylko w postaci pojedynczych dodatków, ale również jako dominująca barwa całego wnętrza. Dlaczego tak się dzieje?

Kolor czarny to kolor elegancji, wyrafinowania i wyglądu, nie oszukujmy się, po prostu premium. Nie bez powodu mówimy, że „mała czarna zawsze się obroni”. Podobnie jest z wnętrzami. Jeszcze do niedawna kolor czarny zarezerwowany był dla wnętrz absolutnie luksusowych, gdzie normalny człowiek bałby się mieszkać,😊 jednak obecnie coraz częściej architekci wnętrz, bloggerzy, dziennikarze i osoby zajmujące się zawodowo wnętrzarstwem sięgają właśnie po czerń, która świetnie przełamuje pastelowe kolory, łączy ze sobą różne wzory i podkreśla faktury różnych materiałów. Takie zabiegi łatwo też użyć w swoich wnętrzach i nie trzeba był do tego specjalistom w projektowaniu, wystarczy kierować się w aranżacji podstawową zasadą – równowaga i umiar.  Czerń można zastosować właściwie wszędzie - zarówno w dekorze samych mebli, jak również na ścianach, czy w formie elementów dekoracyjnych. Czerń, podobnie jak biel, jest na tyle uniwersalnym kolorem, iż można łączyć ją z wieloma innymi barwami, w różnych konfiguracjach. Ważne jest tylko, żeby nie było jej zbyt dużo.

Ciemne meble

Czy czarne meble nie przytłoczą wnętrza?

To pytanie, które często sobie zadajemy, stając przed decyzją zakupu czarnego mebla, których ostatnio coraz więcej na rynku. Jeśli podobają nam się czarne meble, ale boimy się mrocznego efektu, to może warto wziąć pod uwagę połączenie dekorów. Pamiętajmy, że meble nie muszą w całości być czarne. Czarny kolor frontów albo korpusów mebla doskonale wygląda w połączeniu z naturalnymi tzw. „drewnianymi” dekorami, zarówno jasnymi (w kolekcji Brolo połączyliśmy czerń z błyszczącą bielą i dekorem dębowym, jak i ciemnymi – jak w przypadku kolekcji Havana).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, meble nie tylko nadadzą całej aranżacji niepowtarzalnego charakteru, ale również będą sprawiały wrażenie lżejszych. W przypadku kolekcji Havana wato zwrócić też uwagę na fakturę frontów, a dokładnie jej oryginalne matowe wykończenie - modny trend, który rozwinie się w kolejnych sezonach.

Ale dla miłośników połysku jest dobra wiadomość – pięknie sprawdza się połączenie czarnych elementów matowych i błyszczących. Taka zabawa fakturami to element bardzo na czasie.

Należy pamiętać, że we wnętrzu urządzonym ciemnymi meblami ogromne znaczenie odgrywa światło. Dlatego, poszukując systemów do pokoju dziennego, warto wybrać takie, które wyposażone są w dodatkowe oświetlenie przeszklonych witryn. Ciepłe światło doskonale skomponuje się z wyrazistym dekorem w kolorze drewna, tworząc przyjemną, domową atmosferę.

Kolejnym ważnym pytaniem jest, na jakim kolorze ścian dobrze wyglądają czarne, ciemne meble? Tu wybór jest ogromny bo tak jak już wspominaliśmy, czerń dobrze łączy się ze wszystkimi kolorami. Jeśli chcemy stworzyć awangardowe wnętrze, możemy pokusić się o intensywne kolory (nie mylić z takimi, od których oczy bolą😊). Począwszy od niebieskości, zieleni, a skończywszy na bordach i odcieniach musztardy.

Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu klasycznego, eleganckiego i wyrafinowanego wnętrza, warto postawić na beże lub szarość, które doskonale wyeksponują elegancki charakter mebli. Poniżej znajdziecie kilka naszych przykładów aranżacji z naszymi ulubionymi kolorami ścian (korzystamy z palety kolorów NCS – każdy sklep, który posiada mieszalnik farb, może Wam taki kolor stworzyć). Podobnie z dodatkami do czarnym mebli. Pięknie prezentować się będą dodatki w odcieniach szarości, bieli, urozmaicone żywymi kolorami. Świetnie sprawdzą się też dekoracje złote i srebrne, która sprawią, że aranżacja wyglądać będzie bogato i elegancko. Wisienką na torcie z pewnością będą żywe rośliny, których nie powinno zabrakną w żadnych wnętrzach.

Geometryczne meble
Czarne poduszki i dekoracje
Ciemna betonowa ściana z czarnymi dekoracjami
Ciemne akcenty we wnętrzach

Jeśli nie czarne meble, to co?

Jednak nie do wszystkich przemawiają czarne meble. Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z czarnym kolorem, mogą zacząć od wprowadzenie do wnętrza pojedynczych czarnych akcentów. Wystarczy na przykład pomalować tym kolorem jedną ścianę, która będzie znakomitym tłem do wyeksponowania mebli i dodatków w bardziej klasycznej odsłonie. Należy jednak pamiętać, że czarna ściana o satynowym lub wręcz połyskującym wykończeniu optycznie przybliża, a więc może spowodować, że uzyskamy wrażenie zmniejszenia się pokoju. W przypadku niedużych wnętrz warto zatem zastosować farbę o bardziej matowym wykończeniu, która wydobędzie niesamowitą głębię z całości aranżacji. Takie rozwiązanie w bezpośrednim towarzystwie białych bądź drewnianych mebli sprawi, że w naszym salonie zapanuje elegancki, ale nieprzytłaczający klimat.

Gdzie jeszcze można wprowadzić kolor czarny?

Oczywiście w dodatkach, które stanowią wisienkę na torcie. I tu rozpościera się przed nami szeroki wachlarz możliwości takich jak: doniczki, ramki, poduszki, lampy czy tzw. „zbieracze kurzu”, a więc dekoracje w formie totalnie nieużytkowej.😊  Pamiętajcie, że modna jest geometria, która wspaniale prezentuje nie np. na plakatach i grafikach. Czarne dodatki świetnie przełamują kolorystykę, więc doskonale będą wyglądać w większej grupie różnokolorowych akcesoriów.

Geometryczne dekoracje w ciemnych kolorach
Komoda na metalowym ciemnym stelażu
Czarne dodatki do mebli

Warto pamiętać, że…

Jeśli przekonaliście się do użycia czarnego koloru w Waszym wnętrzu, na sam koniec zdradzimy Wam jeszcze jedną rzecz - tak naprawdę w teorii czarny nie jest kolorem, a jedynie brakiem światła widzialnego! On po prostu pochłania wszystkie kolory i nie odbija ich do naszego oka. 😊 Fakt jest niezaprzeczalny - urok czerni (czy jest ona kolorem czy nie!) zdobył szturmem już liczne serca miłośników designu. Jeśli Wasze też, zachęcamy się do dzielenia swoimi zdjęciami i komentarzami na naszym blogu.

Komentarze użytkowników (0)