Dobrze zorganizowane mieszkanie – jak to zrobić?

Spis treści
  1. Ciekawe pomysły na przechowywanie w domu
  2. Pojemna i funkcjonalna szafa to podstawa
  3. Jeśli nie szafa to co?
  4. Wszystko musi mieć swoje miejsce
  5. Akcesoria do przechowywania

Ciekawe pomysły na przechowywanie w domu

Większość ludzi lubi żyć w domu, w którym panuje ład i porządek. Chaos utrudnia im codzienne funkcjonowanie (co oczywiście nie znaczy, że lubią sam proces sprzątania i organizacji😊). Nic w tym dziwnego, bo faktem jest, że uporządkowane, harmonijne i estetyczne wnętrza sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu. Jest to bardzo istotnie zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, w których kluczem do dobrze zorganizowanej przestrzeni jest jej mądre wykorzystanie, bo każdy niepotrzebny lub źle ustawiony element poważnie utrudnia życie, a czasem wręcz powoduje domowe wypadki. Dzięki dobrej organizacji nie tylko wprowadzimy w mieszkaniu ład, ale również oszczędzimy sobie sporo czasu i energii na poszukiwanie potrzebnych nam rzeczy.

Pojemna i funkcjonalna szafa to podstawa

Ile razy zdarza nam się gorączkowo poszukiwać ulubionej bluzki lub spódnicy, gdy do wyjścia do pracy zostało nam 10 min?  Tak, szafa to jest miejsce, w którym bardzo często panuje chaos. A wszystko byłoby o wiele prostsze, gdybyśmy właściwie zaplanowali ułożenie ubrań w jej wnętrzu. Tylko jak to zrobić? Zacznijmy od podstaw - na półkach znajdujących się na wysokości wzroku warto poukładać ulubione bluzki i swetry, a na wieszakach powiesić koszule i sukienki. Najwyższe półki, które są trudniej dostępne, idealnie sprawdzą się do przechowania elementów garderoby, z których w danej chwili nie korzystamy np. zimowych ubrań. Dobrze sprawdzają się tu pudła i kartony z etykietkami, co w nich przechowujemy. Aby jeszcze łatwiej było znaleźć poszczególne elementy garderoby, warto zastanowić się nad wyborem szafy, która wyposażona jest w oświetlenie zintegrowane z korpusem. Dzięki niemu, zaraz po otwarciu drzwi całe wnętrze wypełnia się światłem, a my mamy wgląd w całą jej zawartość. Taka szafa jest elementem kolekcji mebli Monaco, jej ciekawym elementem jest dodatkowa komoda z szufladami, którą wstawia się do wnętrza szafy i dzięki czemu jej dolna część jest idealnie wypełniona i zagospodarowana.

Jeśli nie szafa to co?

Doskonałym uzupełnieniem szafy będzie również komoda z szufladami, w której zmieścimy praktyczne koszyki, a w nich bieliznę oraz rozmaite dodatki np. paski, apaszki i czapki.

Komoda z szufladami

Możliwe są 2 podejścia to takiej organizacji – albo decydujemy się na  specjalne organizery do szuflad, które faktycznie pomagają nam wszystko poukładać, ale też zabierają trochę przestrzeni, albo idziemy na żywioł, stawiamy na pakowność szuflad i przeznaczamy każdą z nich na oddzielną kategorię. W przypadku pierwszym ważne jest sumienne zweryfikowanie wymiarów mebla, w drugim najważniejsza jest pojemność komody, a to kategoria niezwykle różnorodna, która sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu domu. Zatem, chcąc dobrać odpowiednią dla siebie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem rzeczy, które chcemy w niej przechowywać. Czy będą to ubrania czy raczej dokumenty, domowe tekstylia typu obrusy i firanki czy może świąteczne ozdoby. To pozwoli na podjęcie decyzji, czy potrzebujemy szuflad, czy może raczej pojemnej i zamykanej.

Innym, z pozoru mniej oczywistym miejscem do przechowywania w sypialni może być także łóżko! Warunek jest jeden - musi to być łóżko z podnoszonym stelażem wyposażone w pojemnik na pościel pod całą powierzchnią spania. Można tam przechowywać np. sprzęt sportowy lub zimowe kurtki spakowane w praktyczne próżniowe worki. Tu warto zwrócić uwagę na 2 parametry - lekkość, z jaką stelaż się podnosi oraz to, czy po podniesieniu bez problemu utrzyma materac z pościelą w pozycji pionowej! Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa kwestia i warto to przetestować przed zakupem. Unikniemy w ten sposób walki z naszym łóżkiem za każdym razem, jak będziemy chcieli w nim coś schować lub stelaża, który „zaatakuje nas” po jego otworzeniu. W naszych kolekcjach łóżek podnoszone stelaże wyposażone są w podnośniki ze sprężyną o sile 1200N (Newtonów), co jest dobrym kompromisem tych dwóch parametrów. Jeśli szukacie tego typu łóżek sprawdźcie nasze kolekcje Lyon (Ciemny i Jasny), Summer oraz Linate.

Wszystko musi mieć swoje miejsce

Znacie ten obrazek? Zalegająca na biurku sterta papierów i dokumentów, stosy już przeczytanych gazet, nieużywane gadżety kuchenne - zamiast przekładać je bez przerwy z miejsca na miejsce może warto się ich po prostu pozbyć. Dzięki temu, zyskamy nie tylko znacznie więcej wolnej przestrzeni, ale i czasu, bo nie będziemy musieli nigdy więcej zaprzątać sobie nimi głowy. W przypadku czasopism i gazet sprawa jest prosta – bądźcie ze sobą szczerzy - na pewno do nich nie wrócicie.😊 Co do drobiazgów i szpargałów z kategorii  „RÓŻNE ROZMAITOŚCI” - to faktycznie nie lada wyzwanie, ale naprawdę warto. Ceną jest przecież Wasza przestrzeń życiowa i dobre samopoczucie. Odpowiedzcie sobie tylko na pytanie - czy użyłem danej rzeczy w ciągu ostatniego miesiąca albo czy jej użyję w najbliższym miesiącu. Z pewnością część rzeczy zniknie od razu. Wszystkie inne potrzebne przedmioty niech znajdą swoje stałe miejsce. Książki, płyty i inne bibeloty, poukładajmy na regałach. Fajnym pomysłem są też aranżacje ścienne z wykorzystaniem półek. Które mogą tworzyć ciekawą alternatywę do regałów i często zmieszczą się w miejscach z pozory nieustawnych. Należy tylko pamiętać o zachowaniu symetrii i właściwych odległościpółki nie powinny wisieć nad sobą mniej niż 30 cm.

Jeśli posiadamy porcelanową zastawę, nie tylko warto ją wyeksponować, ale również osłonić od kurzu. Do tego celu idealnie sprawdzą się przeszklone, podświetlane witryny. Tu ważną rolę gra oświetlenie – zimne lub ciepłe. Jeśli chcemy uzyskać efekt nowoczesności i energetycznego wnętrza – zdecydowanie światło zimne. Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, które kojarzy się z ciepłym kocem, kubkiem kawy i wyciszeniem – postawmy na światło ciepłe czyli takie, które wpada w odcień żółty. Pamiętajcie jednak, że witryna lub przeszklony regał wymaga porządku. Nikt nie chce oglądać za szybą Waszych stosów dokumentów, ubrań lub bibelotów rozrzuconych w nieładzie.

Dodatkowym miejscem do przechowywania może być również stolik kawowy wyposażony w półkę lub szufladę ukrytą pod blatem – idealne do trzymania czasopism i pilotów.

Akcesoria do przechowywania

To naprawdę doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni i jeszcze większy porządek. Praktyczne organizery, przegródki czy pojemniki stanowią doskonałe uzupełnienie każdego mebla. Wnętrzarskim hitem są również różnego rodzaju kosze i skrzynki – druciane, wiklinowe, drewniane. Nie dość, że same w sobie stanowią idealne dopełnienie i ozdobę każdego wnętrza, mogą jeszcze wiele pomieścić. Szczególnie sprawdzą się one w pokoju dziecięcym do schowania w nich zabawek. Natomiast drobne przedmioty takie jak klucze czy biżuteria warto schować w niedużych ozdobnych pudełkach.

Komoda na metalowym stelażu
Rzeczy uporządkowane w komodzie

Funkcjonalne meble, w połączeniu z rozmaitymi akcesoriami do przechowywania sprawią, że z łatwością odnajdziesz wszystkie potrzebne przedmioty, a przy okazji świetnie wykorzystasz każda wolną przestrzeń. Ważne jest, aby starać się zawsze odkładać każdą rzecz na miejsce. Jeśli będziemy tego pilnować, problem rozsianych po całym domu przedmiotów przestanie istnieć, a nie tylko generalne porządki, ale również te cotygodniowe, będą zajmować nam znacznie mniej czasu.

 

Więcej informacji na stronie: www.meblewojcik.pl

Komentarze użytkowników (0)