Geometria we wnętrzach

Kwadraty, koła, trójkąty, pasy to wzory, które na dobre zagościły w naszych wnętrzach. Od tekstyliów, lamp i elementów dekoracyjnych, po płytki, kończąc na samych meblach – geometryczne wzory we  wnętrzach stosowane są w wielu konfiguracjach, wprowadzając do aranżacji mieszkania dynamikę i modny niepowtarzalny klimat.

Geometryczny zawrót głowy może opanować każdą, nawet najmniejszą przestrzeń naszych domów. Zastosowanie tych wzorów to prosty i skuteczny sposób na uczynienie przestrzeni nowoczesną i wyrazistą. Oto kilka propozycji zaangażowania geometrii w aranżację wnętrz, które mogą stać się inspiracją wartą wykorzystania w dużym lub małym mieszkaniu i domu.

Spis treści
  1. Geometryczne meble    
  2. Geometria na ścianach
  3. Dodatki, dodatki, dodatki…
  4. Geometria = logika przestrzeni

Geometryczne meble    

Geometryczne kształty i formy, wzory dekoracyjne czy nadruki naścienne są aktualnym trendem wnętrzarskim, który pomaga dodać domowi nowoczesności i porządku.  Można stosować je praktycznie wszędzie i w każdej formie – na ścianach, meblach, tekstyliach, a nawet drzwiach. Geometrię w szczególności warto wykorzystywać w postaci obrazków, lamp oraz dodatków do kuchni czy łazienki. Ich efekt jest nie tylko wizualny, ale również oddziałuje na naszą psychikę. Stożkowe i trójkątne wzory pokazują kierunek i postęp, podczas gdy prostokątne zwiększają poczucie stabilności i zgodności. Koła i fale wywołują przyjemne i harmonijne wibracje. Naturalne lub organiczne elementy we wnętrzu dają poczucie spontaniczności i dodają tematycznego wystroju pomieszczeniu.

wzory geometryczne we wnętrzach

Źródło: Pinterest.com

Niezależnie od rodzaju zastosowanej geometrii we wnętrzu i jej skali, ostatecznym celem jest harmonizacja całego wnętrza. Kiedy kształty oraz rozmiary wzorów, meble, dodatki, a także struktura pokoju są dobrze zsynchronizowane, pomieszczenie zyskuje optymalną przestrzeń, która jest atrakcyjna wizualnie, funkcjonalna i odpowiednia pod względem celu.

W tym wypadku stylistyka mebli oparta jest o proste formy. Królują w nich równe linie, gładkie powierzchnie i minimalistyczne uchwyty. Bardzo często geometryczne wzory zaznaczone są również na frontach szafek lub szuflad, w postaci wyraźnie zarysowanych, frezowanych linii, tworzących rozmaite kształty – kwadraty, trójkąty czy prostokąty. Dodatkowo, meble często osadzone są na metalowych stelażach lub nóżkach. Dzięki temu cała aranżacja zyskuje na lekkości, a wnętrze sprawia wrażenie bardziej przestronnego.

nowoczesny design

Targi w Mediolanie 2018 r.                                                                                                  Kolekcja Brolo, Meble Wójcik

Geometria na ścianach

W zależności od upodobań i rodzaju pomieszczenia, w tej kwestii istnieje kilka możliwości. W salonie, sypialni czy przedpokoju idealnie sprawdzi się gotowa tapeta lub ręczne pomalowanie ścian w dowolne wzory w różnych kolorach. Natomiast w kuchni czy łazience, ze względu na łatwość czyszczenia, doskonale prezentować się będą różnego rodzaju płytki, które równie pięknie wyglądają na ścianie jak i podłodze.

Trendy w urządzaniu wnętrz geometrycznych umożliwiają zabawne łamanie książkowych zasad projektowania - pozwalają włączyć kilka odważnych kolorów i przyjąć asymetrię. Dzięki temu nietuzinkowe barwy i geometryczne wzory przekształcają ściany pokoju z niezwracającego uwagi tła w przyciągający i hipnotyzujący element dekoracyjny. Ten styl świetnie sprawdza się w aranżacji salonu, sypialni czy łazienki.

geometria w aranżacjach wnętrz

Źródło: Pinterest.com

wzory geometryczne we wnętrzach

 Źródło: Pinterest.com

Warto zaznaczyć, iż na rynku istnieje wiele odsłon geometrycznych motywów. Od tych w bardziej klasycznych barwach, po eleganckie złocenia, kolorowe patchowrki, kończąc na industrialnym surowym betonie i czerni. Dlatego, nieważne w jakim stylu planujemy urządzić swój dom, z pewnością znajdziemy coś idealnie dopasowanego do naszej wizji na temat idealnej przestrzeni. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że decydując się na wprowadzenie jakiegokolwiek geometrycznego wzoru na ścianę, powinniśmy pozostać przy meblach i dodatkach w bardziej stonowanych, jednolitych kolorach. Mnogość kwadratów, rombów bądź innych figur może wprowadzić niepotrzebny chaos do wnętrza.

wzory geometryczne na ścianach

Źródło: Pinterest.com

Dodatki, dodatki, dodatki…

Dobry projekt z wykorzystaniem geometrii wnętrz wymaga zrozumienia, które elementy w pomieszczeniu powinny odgrywać dominującą rolę, a które służą podkreśleniu niuansów. Wzory nie powinny zajmować całej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na jednym lub dwóch dekorach.

Geometryczne wzory, można właściwie dopasować do dowolnych elementów pokoju. Najczęstsze zastosowania to dekoracje ścienne i elementy dodające wyrazistości wnętrzu. W tej kwestii wybór jest naprawdę ogromny. Począwszy od poduszek, dywanów, wazonów, a kończąc na półkach. Niezwykle modne są również ażurowe, wiszące lampy i wazony wykonane z metalu w kolorze czerni lub złota oraz zachowane w podobnej stylistyce ścienne dekoracje. W przypadku geometrycznych obrazów trzeba jednak pamiętać, że nie lubią one konkurencji, dlatego nie należy wieszać obok nich ani pejzaży, ani portretów. To geometria musi dominować na ścianie i w pomieszczeniu – tylko wtedy uzyskamy efekt harmonii i spójności. Poniżej przedstawiamy jeszcze więcej inspiracji.

Geometryczne wzory są ponadczasowo modne i dlatego nadają niepowtarzalny charakter charyzmatycznemu stylowi nowoczesnego wystroju wnętrz.

geometria w aranżacji wnętrz

Źródło: Pinterest.com

 

nowoczesny design z wzorami geometrycznymi

Źródło: Pinterest.com

Geometria = logika przestrzeni

Geometria wnętrza to nie wyłącznie wzory na ścianach, podłogach i dekoracjach, to również przestrzenie wypełnione idealnie rozmieszczonymi meblami i starannie dobranymi akcesoriami, które tworzą efekt dynamicznego designu.

Zastosowanie geometrii sprawdza się szczególnie na niewielkich metrażach, gdzie ze względu na ograniczenia musimy wybiórczo dobierać meble. Najlepiej zdecydować się na takie o kwadratowych lub prostokątnych kształtach i ustawić je przy ścianach. Dzięki temu istnieje szansa na uwolnienie przestrzeni w środkowej części pokoju. Natomiast duże powierzchnie mogą sobie pozwolić na szaleństwo w kształtach. W tym przypadku zaleca się wręcz, odsunięcie większości mebli od ścian, by nie tworzyć wrażenia pustego pomieszczenia.

Zachowanie geometrii we wnętrzu sprawia, że pokój staje się funkcjonalny. Można w nim z łatwością planować zmiany, czy dodawać kolejne elementy – jeżeli metraż na to pozwala.

Komentarze użytkowników (0)