Jasne meble – w jakich wnętrzach będą pasować?

Spis treści
  1. Jasne meble – uniwersalność w aranżacji wnętrz
  2. Jasne meble i jasne ściany – harmonia kolorystyki
  3. Jasne meble i ciemne ściany – potęga kontrastu
  4. Jasne meble – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Jasne meble – uniwersalność w aranżacji wnętrz

Jasne meble charakteryzują się subtelnym, eleganckim wyglądem, a pokój z jasnymi meblami zyskuje na lekkości i sprawia wrażenie bardziej otwartego i przestronnego. Wiele osób urządzających swoje mieszkania czy domy zadaje sobie pytanie – w jakich wnętrzach będą pasować jasne meble? Tutaj z jednej strony odpowiedź jest banalnie prosta, świetnie spiszą się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu i panującej w nim kolorystyki.

Diabeł jednak jak zwykle tkwi w szczegółach. Szczegółach, które jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, doprowadzą do stworzenia pomieszczenia, w którym nie będzie komfortowo spędzało się czasu. Nie sztuką jest bowiem postawić na śnieżnobiałe meble, ściany, podłogi i dodatki – w tak sterylnym pokoju nikt nie będzie się czuł dobrze. Uniwersalność jasnych mebli traktować należy jako ich największą zaletę i wokół niej zbudować resztę pomieszczenia – dobrać kolory ścian i podłóg w taki sposób, by idealnie ze sobą współgrały, tworząc harmonijną całość. Bądź też zdecydować się na wyraźny kontrast – do czego wrócimy za moment.

jasne meble do jakich wnętrz będą odpowiednie

Jasne meble i jasne ściany – harmonia kolorystyki

Utrzymane w jasnej kolorystyce pomieszczenia, szczególnie salony, jadalnie i sypialnie cieszą się niesłabnącą popularnością. Niezależnie od wybranego stylu – czy to skandynawskiego, rustykalnego, minimalistycznego czy nowoczesnego, delikatne, a jednocześnie niebanalne aranżacje łączące ciepłe odcienie bieli z jasnymi, naturalnymi barwami ziemi sprawiać będą wrażenie przytulniejszych i przestronniejszych. A gdzie będą pasować jasne meble, jak nie w tego typu pomieszczeniach? Jeśli zależy Ci na tym, by przestrzeń była maksymalnie doświetlona i wizualnie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości, warto postawić na lustra oraz proste bryły mebli, które dodatkowo podświetlić można ciepłym światłem Led. Doskonale spiszą się tu meble z kolekcji Lyon jasny, które dodadzą wnętrzu przytulności i niepowtarzalnego charakteru.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, monochromatyczne, białe wnętrza, mogą wydawać się chłodne i surowe w odbiorze, a jeśli nie zostaną dobrze przemyślane – nudne i monotonne. Zdecydowanie lepszym wyborem będą ciepłe odcienie beżu, jasnego brązu i szarości, a także kolory pastelowe, na tle których doskonale prezentują się meble w naturalnym, drewnianym dekorze, jak te z kolekcji Fribo. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na ścianach, podłogach i dodatkach w jasnych kolorach, dopilnuj, by były one o kilka odcieni ciemniejsze bądź jaśniejsze od mebli. Dzięki temu cała aranżacja, mimo że utrzymana w bardzo podobnej kolorystyce, będzie bardziej wyważona.

w jakich wnętrzach będą pasować jasne meble

Jasne meble i ciemne ściany – potęga kontrastu

Zastanawiając się nad tym, jaki kolor ścian pasuje do jasnych mebli, odpowiedź może wydawać się prosta – wyłącznie jasne ściany. Nic jednak bardziej mylnego! W tej sytuacji doskonale sprawdzą się kolory, które będą mocno kontrastować z ustawionymi w pomieszczeniu meblami. Przykładowo, jeśli w salonie staną białe meble – jak te z kolekcji Novi – lub o wybarwieniu jasnego drewna, nic nie stoi na przeszkodzie, by ściany były utrzymane w ciemnej kolorystyce – graficie, granacie czy ciemniejszych odcieniach brązu. Tutaj też doskonale spiszą się ciemne dodatki – zasłony, narzuta na sofę czy poduszki.

do czego będą pasować jasne meble

Kontrastujących kolorów nie należy się bać. Mieszanina jasnych i ciemnych barw pozwala wprowadzić do pomieszczenia urozmaicenie i nadać mu niezwykłej dynamiki. Dodatkowo jasne meble ustawione w ciemnym pomieszczeniu będą od razu rzucać się w oczy – jest to więc doskonały sposób na wyeksponowanie pięknego kompletu mebli. Z kontrastem należy jednak uważać i nie przesadzać – kluczowym punktem w pomieszczeniu powinny być dalej meble, a nie ciemne dodatki czy ściany, które będą od nich odwracać uwagę.

Jasne meble – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Wróćmy zatem do pytania z wcześniejszej części tekstu – w jakich wnętrzach będą pasować jasne meble? Sprawdzą się one niemal wszędzie, lecz w zależności od typu pomieszczenia spełniać będą nieco inną funkcję. Wygląda to następująco:

  • Salon – jasne meble w salonie, szczególnie gdy zestawimy je z jasną kolorystyką ścian, podłogą i dodatkami, pozwolą stworzyć niezwykle lekkie i eleganckie pomieszczenie. Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane dla osób, które chcą stworzyć salon w stylu minimalistycznym – jasne barwy i przede wszystkim biel niezwykle ułatwią tu zadanie;
  • Sypialnia i pokój dziecięcy – jasne wybarwienie mebli w sypialni stworzy spokojną i przytulną atmosferę, w której bardzo łatwo będzie można wyciszyć się po ciężkim dniu pracy. Doskonale spiszą się również w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym – jasne barwy uspokajają i sprzyjają nauce;
  • Kuchnia – jasne meble w kuchni wprowadzą świeżość i czystość, nadadzą też pomieszczeniu lekkości.

Oprócz konkretnych typów pomieszczeń warto również zwrócić uwagę na rozmiary pokoju, w którym stanąć mają jasne meble. Tyczy się to przede wszystkim właścicieli mieszkań i domów o nieco mniejszym metrażu. Jasne meble – szczególnie w połączeniu z jasnymi podłogami, ścianami i dodatkami – pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia i stworzenie iluzji, iż jest ono większe, niż w rzeczywistości. Tego typu rozwiązanie docenią także osoby mieszkające w budynkach starszej generacji, w której nie ma zbyt wielu okien, przez które wpada naturalne światło – meble i dodatki w jasnym wybarwieniu rozświetlą tego typu pomieszczenie i nadadzą mu lekkości.

Komentarze użytkowników (0)