Oświetlenie mieszkania jako element aranżacji

Tworząc komfortowe, estetyczne pomieszczenie, obok mebli, warto postawić także na pomysłowe oświetlenie wewnętrzne. To ono w dużej części odpowiada za nastrój odczuwany w domu. Oświetlenie ogólne i miejscowe zapewni dotarcie światła zarówno do ogólnodostępnej przestrzeni jak i do jej najciemniejszych zakamarków. Oba źródła światła ułatwiają również wykonywanie wielu domowych czynności. Przygotowanie posiłków na kuchennym blacie, odrabianie prac domowych przy biurku czy wspólne spożywanie posiłku przy jednym stole - to tylko nieliczne z przykładów miejsc, gdzie warto postawić na dobre oświetlenie.

Myśląc o źródłach światła w domu, warto wziąć pod uwagę również ich właściwości dekoracyjne. Jak? Podpowiadamy w naszym wpisie!

Spis treści
  1. Aranżer wnętrza - oświetlenie dekoracyjne
  2. Oświetlenie wbudowane w meble
  3. Lampy sufitowe

Aranżer wnętrza - oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne buduje nastrój oraz wyróżnia detale naszego mieszkania, sprawiając, że wnętrze staje się stylowo urządzone, uporządkowane i stwarza poczucie harmonii. To za jego pomocą elementy ozdobne mieszkania, takie jak: obrazy, meble, rośliny, lustra lub inne dodatki zostają wyeksponowane. Wiązki światła nakierowane na dany obiekt automatycznie przyciągają nasz wzrok. Mogą one dochodzić z różnych źródeł, umieszczonych punktowo – lamp sufitowych, podłogowych lub ściennych.

Nowoczesnymi i modnymi akcentami są światełka i listwy ledowe wbudowane w meble lub wnęki mieszkania.

Nierzadko oświetlenie samo w sobie stanowi ozdobę. Bogato zdobione żyrandole, kolorowe abażury lampek wykonane z przeróżnych materiałów czy oryginalne kształty zawieszonych na ścianach kinkietów…. Jest w czym wybierać, zwłaszcza jeżeli potraktujemy oświetlenie mieszkania jako element aranżacji.

Oświetlenie dekoracyjne - wiszące lampy do salonu Oświetlenie dekoracyjne - wiszące lampy do jadalni Oświetlenie dekoracyjne - żyrandol w salonie  

Lampy dekoracyjne do salonuOświetlenie dekoracyjne mieszkania - dekorowanie światłem

Oświetlenie wbudowane w meble

W ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się meble z podświetleniem do salonu. Nie ma się czemu dziwić. Żadne światło, tak pięknie nie buduje nastroju w pomieszczeniu. Warto więc wykorzystać je we wnętrzach, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, jak np. we wspomnianym wcześniej salonie.

Oświetlenie LED charakteryzuje się szeroką paletą barw. W meblach najczęściej wyróżnić można te ciepłe, przytulne, jak i zimne, stonowane, sprawdzające się świetnie w minimalistycznych i surowych wnętrzach.

Wybierając meble, obok umieszczonych listew ledowych, warto zwrócić także uwagę na oświetlenie znajdujące się w ich wnętrzu np. w komodach czy witrynach. Umożliwia ono wyeksponowanie zawartości znajdującej się np. za szkłem. Ulubione książki, rodzinne i okolicznościowe podarunki, pamiątki z wakacji czy porcelanowa zastawa… Pomysłów i przedmiotów jest wiele. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to ich pojemność.

Oświetlenie jako element dekoracyjny  Meble podświetlane

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe występują w tradycyjnej, jak i nowoczesnej stylistyce. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć można klasyczne żyrandole czy wiszące lampy, w drugiej zdecydowanie dominują te o nietypowych kształtach, jak i rozwiązaniach. Przykładem jednego z nich są np. lampki wbudowane w sufit, występujące jako oświetlenie salonu. To właśnie one w ostatnich latach zdecydowanie zyskały na popularności. Oprócz nadaniu pomieszczeniu stylowego, nowoczesnego charakteru, podwyższają optycznie wysokość sufitu. Jak? Za pomocą wiązek światła, skierowanych ku dołowi. To dzięki nim, małym kosztem można powiększyć swoją przestrzeń (oczywiście optycznie). Nie ma się zatem, co dziwić, dlaczego tak chętnie tę opcję wybierają posiadacze niskich pomieszczeń. 

Lampy sufitowe - operowanie światłem w pomieszczeniu 

Minimalna odległość lamp sufitowych (żyrandoli, plafonów, spotlightów) od podłogi powinna wynosić min. 215 cm.  Taka wysokość pozwoli na komfortowe korzystanie z wnętrza. Od swobodnego poruszania się po pokoju, po jak najlepsze jego oświetlenie.

Za pomocą lamp sufitowych można także wyeksponować przedmioty znajdujące się w ich obrębie – obrazy, zdjęcia, półki z książkami. Równie pomocne mogą okazać się kinkiety. Standardowo zawiesza się je na wysokości min. 170 cm. Jeżeli ich głównym zadaniem jest wyeksponowanie konkretnego przedmiotu, należy je umieścić tak, aby znajdowały się, jak najbliżej elementu, a wiązki światła muszą padać bezpośrednio na ten obiekt.

Lampy wbudowane w sufit

O czym należy pamiętać wybierając oświetlenie do mieszkania? Na pewno o skierowaniu światła na najważniejsze punkty, czyli te, w których gotujemy, czytamy, czy po prostu spędzamy najwięcej czasu. Funkcjonalność warto połączyć z właściwościami dekoracyjnymi, dzięki temu otrzymamy estetyczną przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo.

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf

Komentarze użytkowników (0)