Styl nowoczesny we wnętrzu – charakterystyka, inspiracje

Dziś nikt już nie chce przebywać w przeładowanych nadmiarem mebli pomieszczeniach, które zupełnie ze sobą nie współgrają. Z tego też powodu w aranżacji wnętrz coraz większą popularnością cieszy się styl nowoczesny. Jego świeża, minimalistyczna estetyka przyciąga tych, którzy pragną stworzyć otwartą i przestronną przestrzeń, w której komfortowo będzie się wypoczywać i spędzać czas. W niniejszym tekście przyjrzymy się temu, czym charakteryzuje się styl nowoczesny we wnętrzach, jakie są jego kluczowe elementy i jak skutecznie urządzić w nim pomieszczenie.

Spis treści
  1. Styl nowoczesny w domu – czym się wyróżnia?
  2. Styl nowoczesny we wnętrzu – jakie kolory wybrać?
  3. Styl nowoczesny w mieszkaniu – czy sprawdzi się na małym metrażu?
  4. Styl nowoczesny we wnętrzu – salon, pokój młodzieżowy, a może przedpokój?

Styl nowoczesny w domu – czym się wyróżnia?

Styl nowoczesny we wnętrzu to wbrew pozorom coś więcej niż zastosowanie nowoczesnych mebli, akcesoriów i rozwiązań. To pewnego rodzaju filozofia, łącząca niezwykłą funkcjonalność z estetyką, co pozwala tworzyć harmonijne i spójne przestrzenie. Najważniejszymi cechami, które wyróżniają ten styl na tle innych, to stosunkowo wąska paleta barw o stonowanych kolorach, proste, geometryczne formy mebli i przede wszystkim konsekwencja – powtarzanie tych samych motywów w obrębie całego pomieszczenia czy też kilku pokojów w mieszkaniu, czy domu.

 

styl nowoczesny

To, co dodatkowo wyróżnia wnętrze w stylu nowoczesnym, to otwarta przestrzeń. Nawet jeśli pomieszczenie ma duży metraż, należy w nim umieścić stosunkowo niewielką liczbę mebli. Świetnie w tej roli sprawdzi się kolekcja Toledo. Masywne, kanciaste i cechujące się prostą formą elementy doskonale wpiszą się w nowoczesny styl. Cały efekt potęgowany jest przez frezowania na frontach, które zastępują klasyczne uchwyty czy gałki.

Styl nowoczesny we wnętrzu – jakie kolory wybrać?

Dla osób, które zastanawiają się, jak urządzić nowoczesne wnętrze i jakie kolory wybrać, mamy dobrą wiadomość, gdyż możliwości jest tutaj sporo. Do najpopularniejszy rozwiązań należą:

  • Biel – barwa, która bezapelacyjnie zawładnęła przestrzeniami urządzonymi w stylu nowoczesnym. Kolor ten nadaje pomieszczeniom przestronności i czystości, czyli jednej z głównych cech tego trendu aranżacyjnego;
  • Szarość – szarości w różnych odcieniach, szczególnie wykorzystane w roli dodatków, mogą dodać pomieszczeniu subtelności czy, w przypadku ciemniejszych wariantów, także elegancji;
  • Czerń – czarny kolor najlepiej sprawdza się do dodania pomieszczeniu kontrastu. Konkretne akcenty w tym wybarwieniu, jak elementy mebli czy dodatki, pomogą przełamać monotonię i nadać pomieszczeniu wyrazistego charakteru;
  • Beż – kolor ten w formie dodatków wykorzystać można, by nieco ocieplić pomieszczenie.

To, na co zwrócić należy szczególną uwagę przy doborze kolorów do nowoczesnego pomieszczenia, to umiar i równowaga. Warto wykorzystać neutralne kolory, jak biel, do większości elementów, a szarości, czernie czy beże w charakterze kontrastujących dodatków. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by zastosować nieco odważniejsze barwy, butelkową zieleń, granat, grafit, czy metaliczne dodatki. Doskonałym przykładem mebli, które wykorzystują niesztampowe zestawienie kolorystyczne w postaci bieli, grafitu i odcieni drewna jest kolekcja mebli młodzieżowych Twenty.

 

kolekcja twenty

Styl nowoczesny w mieszkaniu – czy sprawdzi się na małym metrażu?

Przeglądając Internet czy magazyny wnętrzarskie przyzwyczajeni jesteśmy do widoku przestronnych salonów urządzonych w nowoczesnym stylu. Czy oznacza to, że właściciele pokojów o mniejszych metrażach są na straconej pozycji? Nic bardziej mylnego! Podstawowe założenia tego stylu, a więc stonowane, jasne barwy i proste formy mebli świetnie sprawdzą się nawet w bardzo kompaktowych salonach. Meble i dodatki utrzymane w bielach optycznie powiększą pomieszczenie – efekt ten będzie dodatkowo spotęgowany, jeśli fronty w meblach wykończone będą na wysoki połysk i zastosowane zostanie dodatkowe oświetlenie, na przykład w formie pasków LED. Przykładem tego typu mebli, jest kolekcja Lyon biały. Zastosowany tu minimalizm kolorystyczny, różnorodność brył oraz oryginalne podświetlenie tworzą wyjątkowy efekt wizualny, który doskonale sprawdzi się na niewielkim metrażu.

 

styl nowoczesny w mieszkaniu

Styl nowoczesny w mieszkaniu, nawet w kawalerce, to jeden z najlepszych wyborów, na który możesz postawić podczas aranżacji wnętrz.

Styl nowoczesny we wnętrzu – salon, pokój młodzieżowy, a może przedpokój?

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz przez wielu kojarzony jest wyłącznie z przestronnymi, eleganckimi salonami. Nie należy jednak iść tą drogą i ograniczać się do jednego typu pomieszczeń. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten styl aranżacyjny na przykład do umeblowania przedpokoju, do czego świetnie sprawdzi się minimalistyczna i elegancka kolekcja Merano.

 

zestaw mebli

Gotowy zestaw mebli do przedpokoju Merano to także bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych właścicieli mieszkań, którzy nie mogą liczyć na naturalne światło we wnętrzu. Białe meble, z frontami wykończonymi na wysoki połysk, bardzo dobrze odbiją sztuczne światło, doświetlając pomieszczenie i optycznie je powiększając.

Komentarze użytkowników (0)