Jak wybrać meble do sypialni?

Zapach świeżej pościeli, dopiero co przygotowanej kawy czy widok pojedynczych promyków słońca wpadających przez okno zaraz po przebudzeniu… Po prostu idealny poranek… Sposobem na taki początek dnia jest między innymi odpowiednie zaaranżowanie sypialni - tak, aby sprzyjała naszym ulubionym relaksującym czynnościom.

Sypialnia - jasna czy ciemna?

Jakie meble do sypialni, jasne czy ciemnenajlepiej wybrać, aby stworzyć przytulne, służące wypoczynkowi pomieszczenie? A może warto postawić na meble, zawierające kontrastowe elementy? Niezależnie od kolorystyki, zawsze najlepiej sprawdza sięumeblowanie o prostych bryłach, pozbawionych wzorzystych i przesadnych zdobień.

Meble o nietypowych kształtachi bogato zdobionych fasadach zdecydowanie nie sprawdzą się we wnętrzu przeznaczonym do wypoczynku. Ich przyciągający uwagę charakter, może bowiem  przytłoczyć zarówno wnętrze, jak ijego mieszkańców, co przełoży się na jakość wypoczynku w tym pomieszczeniu.

Nie oznacza to jednak, że meblując sypialnie, należy zrezygnować ze stosowania wzorów. Warto postawić na minimalistycznie zdobione meble, które ożywią wnętrze, ale jednocześnie go nie zdominują. Elementy w dekorze drewna wbudowane w wyposażenie sypialni np. w szafie sprawdzą się w tym przypadku doskonale. 

Ciekawym elementem dekoracyjnym jest tapicerowane wezgłowie łóżka, które nie tylko wyróżnia mebel, ale nadaje całemu pomieszczeniu estetycznego, przytulnego wyglądu. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnim czasie są jednymi z najchętniej wybieranych akcesoriów do umeblowania sypialni. Wezgłowie nie tylko zabezpiecza ścianę, ale przede wszystkim stanowi wygodne oparcie dla wypoczywającej na łóżku osoby.

Kolejnym rozwiązaniem jest również łączenie ze sobą różnych materiałów. Meble w dekorze drewna, metalowe oświetlenie w postaci lampek nocnych, czy żyrandola, a może użycie zasłon czy koców z naturalnych tkanin, jak len, bawełna czy wiskoza?

dodatki do sypialni

Jasne meble

Meble do sypialni białe lub te o zbliżonych kolorach czy w dekorze jasnego drewna, co roku przyciągają nowych zwolenników. Minimalistyczny charakter i  umiejętność rozjaśniania nawet tych najciemniejszych pomieszczeń, zachęca do ich wykorzystywania w pokojach, a zwłaszcza w sypialniach.

jasne meble do sypialni
jasna sypialnia

Dodatkowym atutem jasnych pomieszczeń jest poczucie elegancji, spokoju i  harmonii. Choć przeciwnicy jasnych mebli, powołują się nałatwość ich zabrudzeń i powtarzalny wygląd, to jednak zapominają omożliwości adaptacji elementów pomieszczenia w zależności od gustu właściciela i ciągle zmiennych trendów.

Meble do sypialni klasyczne-za takie uchodzą te o jasnych barwach i prostych formach - wbrew pozorom dają dużo możliwości. Ich stonowana estetyka doskonale sprawdza się przy największych wariacjach w postaci kolorowych dodatków, jakimi mogą być niecodzienne kolory ścian, tapety ścienneo  nieregularnych wzorach czy akcesoria dekoracyjne.

jasne meble do sypialni
jasne meble w sypialni

Ciemne meble

Choć tak naprawdę, w ostatnich latach, to jasne meble zdominowały wystrój naszych sypialni, nie powinniśmy rezygnować z wykorzystania tych w ciemniejszych odcieniach.Nadają one pomieszczeniu wysmakowanej elegancji, jak również gustownego wyglądu.

Ważne jest, aby ciemne barwy umiejętnie wprowadzić  do wnętrza, tak by go nie przytłoczyć. W końcu ciemnemeble wyglądają na optycznie cięższe od tych jaśniejszych. W takim razie, jak wybrać meble do sypialni, które wpłyną na komfort przebywania w  niej? Odpowiedź jest prosta!

W przypadku większych i mniejszych sypialni, ciemne meble, powinny być zestawione z kontrastowymi kolorami. Takie rozwiązaniewpłynie nie tylko na optyczne powiększenie wnętrza, ale także na jego lekkość. A paleta barw w tym przypadku jest naprawdę szeroka… Od jasnych czy pastelowych odcieni, jak biel, pomarańcz lub delikatna szarość po te bardziej wyraziste jak zieleń, purpura czy granat. Choć te odważniejsze propozycje sprawdzą się lepiej w większych sypialniach.

ciemna sypialnia
ciemne meble w sypialni

Jakie meble do sypialni sprawdzą się najlepiej w zależności od metrażu?

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy uwzględnić, dobierając meble do sypialni, jest jej metraż.Oczywiście nie jest to żadna nowość, jednakw zależności od tego czy nasz pokój jest mniejszy, bądź większy, zmieniać się będzie liczba mebli i akcesoriów, które możemy w nim umieścić. Iotyle, o ile w każdej z nich nie zabraknie wygodnego łóżka, przestronnej szafy i  stolika nocnego, o tyle w większej sypialni pojawić się mogą dodatkoweelementy. Komody, fotele czy toaletki będzie trudniej umieścić w tych mniejszych.

Jakie meble do małej sypialni sprawdzą się zatem najlepiej w tym przypadku? Przede wszystkim takie, które zostały stworzone z myślą o mniejszych powierzchniach. Będą to między innymi łóżka, zawierające dodatkowo pojemnik na pościel lub wysuwaną szufladę czyszafy z wbudowanymi lustrami.Warto również postawić na wiszące półki i pojemne szafki nocne, tak, aby jak największa liczba przedmiotów znalazła swoje miejsce, a przestrzeń przeznaczona do wypoczynku była uporządkowana.

Meble do sypialni nowoczesne, zarówno, jak te tradycyjne, klasyczne, jasne bądź ciemne, powinny zatem spełniać najważniejsze kryteria, jakimi są wymagania związane z wyrażaniem naszego charakteru, indywidualną estetyką, dopasowaniem się do pozostałych pomieszczeń oraz funkcjonalnością. W końcu naszym celem jest stworzenie przestrzeni, która będzie służyła nam zarówno podczas snu, jaki i przy wypoczynku po ciężkich, pracowitych dniach, nie pomijając weekendowych, spokojnych poranków. Śniadanie podane do łóżka, dobra książka, a może wieczorny maraton filmowy? Doskonale znasz receptę na idealnie spędzony dzień i wieczór w tym pomieszczeniu.Zatem, gdy następnym razem pojawi się pytanie, jak wybrać meble do sypialni, znasz już odpowiedź. 

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. Ten w wersji online pod linkiem: https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf

Komentarze użytkowników (0)