Jak wybrać biurko?

Uporządkowane, a przede wszystkim komfortowe miejsce pracy jest niezwykle ważne dla jakości wykonywanych obowiązków. Nie bez powodu w biurach i szkołach, biurka dostosowywane są bezpośrednio do potrzeb z nich korzystających. Od wielkości i wysokości po dodatkowe elementy, jak półka na klawiaturę lub szafki. Ergonomia, funkcjonalność, a także stylistyka togłówne kryteria, na które powinniśmy zwracać uwagę. Dlaczego? Dowiesz się w naszym wpisie.

Ergonomia

Ergonomia to dziedzina zajmująca się dostosowywaniem warunków pracy do możliwości anatomicznych i psychofizycznych człowieka. Jej zasady są niezwykle ważnym aspektem właśnieprzy wyborze biurka. Jest bowiem wiele kryteriów, o których warto pamiętać podczas pracy przy nim. Jakie biurko dla ucznia, studenta czy pracownika biurowego wybrać, aby postępować zgodnie z zasadami ergonomii?

biurko

Przede wszystkim, jednym z najważniejszych elementówjest wysokość samegobiurka, jak i krzesła. Powinna byćona uzależniona od wzrostu użytkownika. Jaka wysokość biurka sprawdzi się najlepiej? Standardowo, przyjmuje się, iż powinna ona wynosić od 64 do 85 cm, gdyż tylko wtedy nie nadwyręży się zbytnio kręgosłupa, który jest niezwykle narażony na bóle podczas wielogodzinnej pracy.

Prawidłowa postawa ciała osoby zasiadającej przy biurku, zakłada iż plecy powinny być proste a ręcenależy opierać na stole, bądź podłokietnikach krzesła pod kątem 90°. Stopy najlepiej, aby znajdowały się na podłodze lub podnóżku, tak abypod kolanami nie odczuwać ucisku. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się akcesoria takie jak: krzesło z wyprofilowanym oparciem dostoswanym do kształtu pleców, podkładka pod myszkę czy wspomniany wcześniej podnóżek.

Funkcjonalność

Kolejnym kryterium, na który należy zwrócić uwagę jest funkcjonalność biurka. Wybierając to idealne, warto pomyśleć o czynnościach, które będą przy nich wykonywane. Odrabianie zadań domowych, zdalne studiowanie, praca na tzw. „homeoffice” a może komputerowe rozgrywki?

funkcjonalne biurko
biurko do pracy

Praca i wykłady zdalne, w ostatnim czasie, zdecydowanie zyskały na popularności. Warto zatem wygospodarować część mieszkania i stworzyć wygodne stanowisko pracy. Nie potrzeba do tego oddzielnego pokoju, a jedynie kawałekwolnej przestrzeni. Jakie biurko do pracy wybrać?

Wybierając ten mebel, ważnym kryteriumjest jegoszerokość. Standardowo, przyjmuje się, iż powinna ona wynosić od 110 - 160 cm, jednak im będzie ona większa, tym więcej przedmiotów będzie się mogło na nim znaleźć. Laptop, telefon, kalendarz czy notatki i dokumenty, których z czasem będzie przybywać... Pomocne mogą okazać się równieżdodatkowe pojemne półki czy szafki, w których przechować można niezbędne akcesoria. Dodatkowym ich atutem jest uporządkowana przestrzeń wpływająca nie tylko na komfort pracy, ale także na jakość wykonywanych obowiązków.

Stylistyka

Najpopularniejszymi kolorami biurek są te w białym odcieniu lub w dekorze jasnego drewna. Radzimy, aby zdecydować się na proste kształty, bez zbędnych zdobień – wtedy łatwiej dopasuje się mebel, po zmianie aranżacji wnętrza.

Biurko nie musi być dokładnie dobrane pod kolory i materiał pozostałych mebli w pomieszczeniu. Modnym trendem jest mieszanie barw i materiałów, ale oczywiście z rozwagą. Dla przykładu – białe biurko pasuje do mebli w jasnym dekorze drewna. Oczywiście wszystko powinno pozostać utrzymane w podobnym stylu, wtedy oszczędzimy sobie optycznego bałaganu.

Kolejnym, nieomawianym jeszcze kryterium jest jegooptyczna waga. W małych pomieszczeniach, warto zrezygnować z ciężkich, ciemnych mebli na rzecz tych jaśniejszych. Optycznie, zajmują one mniej miejsca, a tym samym nie przytłaczają wnętrza. Dobrym wyborem jest umieszczenie biurek,zawierających sam blat.

A co jeżeli, posiadamy zbyt dużą liczbę przedmiotów i nie mamy ich gdzie przechowywać? Jak wybrać biurko w tym przypadku? Tutaj oczywiście warto postawić nie tylko na jasne biurko z głębokimi, pojemnymi szufladami, ale także na nadstawkę, w której umieścić można dodatkowe akcesoria. Przestrzeń nad biurkiem na pewno będzie tą niezagospodarowaną, dlatego jest to świetne rozwiązanie, dla tych, którym zależy na uporządkowanym miejscu pracy.

Biurko dla gracza

Jakie biurko do komputera wybrać, jeżeli jego użytkownik spędza wiele godzin na graniu w gry? Na pewno musi być długie i szerokie. Zagorzały gracz najczęściej posiada komputer stacjonarny. Potrzebuje on znacznie więcej miejsca niż niewielki laptop. Duży ekran, głośniki, klawiatura, myszka gamingowa czy inne niezbędne elementy, umożliwiające wielogodzinne rozgrywki - te wszystkie akcesoria muszą znaleźć się na biurku dla gracza.

biurko dla gracza

Warto też zadbać o porządek w licznych kablach i najmniejszych akcesoriach. Nie zawsze możemy je ukryć. Niektórzy często odłączają i podłączają okablowanie sprzętu, więc w tym przypadku warto, aby biurko nie było mocno zabudowane, a elementy niezbędne do gry pozostawały na wyciągnięcie ręki.

W przypadku uczniów grających po lekcjach, warto postawić na biurko, posiadające szuflady. Pod ręką znajdą się zarówno książki i zeszyty, ale także ostatnio zakupione gry. Tym samym, mebel ten będzie umożliwiał zarówno naukę, jak i rozrywkę. Akcentami, który podkreślą jego rozrywkowy charakter i przeznaczenie mogą być wymienne fronty, które pozwolą ożywić stonowaną kolorystykę bryły

Podsumowując, odpowiedź na pytanie „Jak wybrać biurko?”, choć pozornie prosta, zawiera wiele aspektów. Na wstępie, na pewno należy zwrócić uwagę nawysokość, szerokość, funkcjonalność, stylistykę. Mamy nadzieję, że tym wpisem ułatwiliśmy wam wybór idealnego biurka!

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. Ten w wersji online pod linkiem https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf 

Komentarze użytkowników (1)
Apollo
12-03-2021 02:58:03
Warto zadbać żeby do biurka używać<a href="%5C">fotel</a> obrotowy na kółkach niż mniej komfortowe krzesło