Jakie wybrać biurko do pokoju ucznia?

Początek szkoły to dla wielu rodziców ostatni dzwonek na zmianę aranżacji pokoju dziecka i dostosowanie go do potrzeb młodego ucznia. Wybór mebli do pokoju ucznia to wbrew pozorom wcale nie takie proste zadanie. Z jednej strony muszą być atrakcyjne wizualnie, by stworzyć przestrzeń, w której dziecko chętnie będzie przebywać, z drugiej zaś funkcjonalne i ergonomiczne, aby wspierać proces nauki i dbać o zdrowie młodego człowieka. Meblem, które stanowi największe wyzwanie, jest bezapelacyjnie biurko. Jakie wybrać biurko do pokoju ucznia i na co zwracać uwagę, by stworzyć wygodne miejsce do nauki i rozwoju pasji i zainteresowań?

dobre biurko do pokoju ucznia
Spis treści
  1. Biurko dla ucznia – jakiej powinno być wielkości?
  2. Ergonomia, funkcjonalność i miejsce do przechowywania w biurku dla ucznia
  3. Trwałość i długowieczność biurka dla ucznia
  4. Design i estetyka – bo w biurku dla ucznia wygląd również ma znaczenie!
  5. Jakie kupić meble do pokoju ucznia?

Biurko dla ucznia – jakiej powinno być wielkości?

Dobre meble do pokoju ucznia to przede wszystkim meble dostosowane do jego potrzeb, jak i samej wielkości pomieszczenia. Nie sztuką jest bowiem ustawić wieloelementowy zestaw mebli, który zagraci pomieszczenie i nie pozwoli się po nim swobodnie poruszać, a przebywanie w pokoju będzie po prostu przytłaczające. Więcej nie znaczy lepiej i w tym przypadku niezwykle istotne jest, by meble, a biurko razem z nimi, tworzyły spójną całość. Wybierając biurko do pokoju ucznia, należy zadbać, by nie było ono zbyt małe ani zbyt wielkie – przy pierwszym praca będzie zwyczajnie niewygodna, drugie z kolei zajmować może zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. Bardzo duże biurko dla ucznia ma także inną wadę – dużo wolnej przestrzeni na blacie to zachęta do odkładania i trzymania rzeczy, które w danej chwili nie są potrzebne, a które z powodzeniem mogłyby wylądować w szufladzie czy za drzwiczkami szafki.

Co do wielkości biurka, jego rozmiar należy dobrać w oparciu o powierzchnię pomieszczenia, jak i wymogi samego użytkownika. Kluczowa jest tutaj wysokość mebla, która powinna być uzależniona od wzrostu ucznia. Przyjmuje się, że 72-75 cm wysokości jest najbardziej uniwersalnym i optymalnym wyborem. Oddzielną kwestią jest powierzchnia blatu roboczego. Młodzież szkolna coraz częściej wykorzystuje do nauki laptopa, niejednokrotnie z zewnętrznym monitorem, biurko dla ucznia musi więc mieć odpowiednią szerokość i głębokość. Około 120 cm szerokości i 55 cm głębokości – jak w przypadku biurka Flexi – w większości przypadków będzie idealnym wyborem i pozwoli pomieścić na blacie wszystkie potrzebne rzeczy, a przy tym nie będzie przytłaczające wizualnie.

biurko dla ucznia Flexi

Ergonomia, funkcjonalność i miejsce do przechowywania w biurku dla ucznia

Uczeń spędza dziś przy swoim biurku nawet kilka godzin każdego dnia, z tego powodu warto zadbać, by cechowała je odpowiednia ergonomia. Wspomniane wcześniej wymiary dostosowane do wzrostu użytkownika to jedna rzecz, równie ważne jest, by uczeń mógł z niego swobodnie korzystać. Przestrzeń pod blatem powinna być na tyle duża, by nie ograniczała swobody ruchów i możliwe było dosunięcie krzesła.

Nie wolno także zapominać o dodatkowej funkcjonalności biurka dla ucznia. Najważniejszą kwestią jest przestrzeń do przechowywania. Szuflady i drzwiczki – jak w biurku z kolekcji Angel – pozwolą na utrzymanie czystości na powierzchni blatu i szybkie usunięcie z pola widzenia rzeczy, które w danej chwili nie są potrzebne. Jednocześnie zaoferują łatwy dostęp do książek, zeszytów i długopisów, a także innych elementów niezbędnych podczas odrabiania zadań domowych. Jeśli nie chcemy inwestować w biurko z szufladami i szafkami – bo na przykład zależy nam na stworzeniu minimalistycznego wyglądu – świetnym rozwiązaniem są wszelakie kontenerki. Pełnią one te same funkcje co tradycyjne szuflady, jednak w razie konieczności można je przemieścić, zwalniając przestrzeń pod blatem roboczym. Sprawdzą się także doskonale w przypadku mniejszych pokojów, gdzie umieszczenie dużego biurka dla ucznia nie jest możliwe.

pokój ucznia jak zaaranżować

Trwałość i długowieczność biurka dla ucznia

Myśląc o tym, jak urządzić komfortową przestrzeń do nauki, często zapominamy, jak ważne są trwałe meble do pokoju ucznia, a w szczególności biurko. To przy nim dziecko spędza znaczną część swojego czasu w domu, wykonując zadania domowe, ucząc się czy korzystając z komputera, co sprawia, że mebel ten narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Wybierając biurko dla ucznia, zwróć uwagę na jakość jego wykonania, grubość blatu i inne komponenty takie jak szuflady czy szafki. Blat biurka powinien być wykonany z odpowiednio grubej, odpornej na zużycie i uszkodzenia mechaniczne płyty, by mógł z powodzeniem udźwignąć ciężar umieszczonych na nim przedmiotów i służyć uczniowi przez długie lata.

Design i estetyka – bo w biurku dla ucznia wygląd również ma znaczenie!

Wygląd mebli w pokoju ucznia, a w szczególności biurka, ma olbrzymie znaczenie dla komfortu i jego efektywności w trakcie nauki, jak i samej estetyki pomieszczenia. Gdy mamy już wybrany rozmiar dostosowany do wielkości pokoju, należy zastanowić się nad odpowiednim stylem mebla. Ten powinien być oczywiście dostosowany do estetyki całego pomieszczenia – by wpasował się w resztę elementów i tworzył spójną całość. W przypadku biurka dla ucznia, warto postawić na prostą i funkcjonalną formę, jak model z kolekcji Twenty. Nie można przy tym oczywiście zapominać o potrzebach samego użytkownika – to w końcu uczeń będzie przy nim spędzał najwięcej czasu i finalnie od niego/niej powinno zależeć, jakie biurko stanie w pokoju.

meble do pokoju ucznia

Jakie kupić meble do pokoju ucznia?

Jak widać, wybór biurka do pokoju ucznia nie jest prostą sprawą. Trzeba mieć na uwadze mnóstwo zmiennych, które finalnie przekładają się na komfort i w znaczącym stopniu wpłyną na efektywność nauki. Wybierając meble – a w tym biurko – do pokoju ucznia, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o to, by spełniały wymagania użytkownika i były dostosowane do jego potrzeb – cechować je musi odpowiedni design, jak i wymiary.

Rodzice nie powinni także zapominać o jednej bardzo ważnej, a niezwykle często pomijanej kwestii – czasie wolnym ucznia. Pokój ucznia nie służy wyłącznie do nauki, lecz także do relaksu i rozwijania pasji. Wszystkie znajdujące się tam elementy, w tym przede wszystkim biurko, muszą więc być wygodne i pozwalać na wielogodzinne użytkowanie.

Komentarze użytkowników (0)