Aranżacja małego salonu ze stołem

stół do salonuMeble Wójcik, kolekcja Summer

Rodzinny obiad, maraton gier planszowych, a może niespodziewana wizyta przyjaciół? Dużystół w salonie często bywa niezbędny, szczególnie, jeśli nie posiadamy oddzielnej jadalni, a kuchnia ma postać niewielkiego aneksu. Większość życia przenosi się wówczas do strefy dziennej, w której niejednokrotnie również brakuje miejsca na kącik jadalniany. Jak rozwiązać ten problem małych przestrzeni i mądrze zaaranżować mały salon ze stołem?

aranżacja salonuMeble Wójcik, kolekcja Shetland

Przemyślana aranżacja salonu ze stołem

Pierwszym krokiem jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań wobec docelowego wnętrza. Jak wiele stref przechowywania potrzebujesz, jak często zapraszasz gości, czy we wnętrzu ma się znaleźć również miejsce do pracy? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić priorytety i zaaranżować mały salon ze stołem, który będzie odpowiedni dla twojego stylu życia.  Umiejętnie dobrane meble i dodatki mogą skutecznie pomieścić nasze akcesoria jak i sprawić, że mały salon z narożnikiem i stołem spełni wszelkie przeznaczonego dla niego funkcje.

aranżacja małego salonu aranżacja małego salonu ze stołem

Sztuka wyboru

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały salon ze stołem, przede wszystkim postaw na proste, lekkie formy mebli, które nie przytłoczą wnętrza. Ciężkie, kolonialne bryły mogą dodatkowo zmniejszyć optycznie pomieszczenie. Kolejną wskazówką wartą uwagi jest unikanie ciemnych kolorów oraz tapet z wzorami o dużym formacie - one również sprawiają, że przestrzeń wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości.

mały stół do salonuMeble Wójcik, kolekcja Fribo białe

Postaw na minimalizm

Jak najrozsądniej zaaranżować mały salon w bloku ze stołem? Przede wszystkim - wybierz tylko najpotrzebniejsze elementy wyposażenia i zrezygnuj z niepotrzebnych ozdób. Zwróć uwagę na strefy przechowywania - jeśli będą dobrze zorganizowane, pomieszczą wszystko, co niezbędne, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza. Przykładem tego rodzaju brył są między innymi komody z naszej kolekcji Fribo białe. Bezuchwytowe szuflady z pełnym wysuwem zapewnią komfort użytkowania i pomieszczą wszystko, co chcesz przechować, a proste bryły wpiszą się w zróżnicowane aranżacje.

Neutralna baza kolorystyczna

Przy ograniczonej przestrzeni ważnym aspektem są dobrze dobrane kolory. Neutralna baza kolorystyczna sprawia wrażenie porządku jak i harmonijnej atmosfery. Do takiego wnętrza z przyjemnością się wraca. W małym salonie ze stołem odpowiednie dodatki w postaci kolorowego wazonu czy obrazów na ścianie, mogą znacząco odmienić wystrój otoczenia. Gdy odczujesz potrzebę zmiany, wystarczy wymienić dekoracje, wprowadzić inny kolor i efekt nowego wnętrze będzie widoczny, bez potrzeby przeprowadzania kosztownego remontu. W ten sposób mały salon ze stołem i wypoczynkiem zyska zupełnie nowy charakter.

stoły do salonu

Meble Wójcik, kolekcja Ravenna

Odpowiednie strefy

Możliwości aranżacyjnew małym salonie ze stołem mogą wydawać się niewielkie. Nic bardziej mylnego!  Aranżacja małego salonu ze stołem powinna być uzależniona od ilości osób korzystających z niego na co dzień. Projekt dla singla może różnić się od zapotrzebowania rodziny z dziećmi. W każdym jednak przypadku podstawą jest podzielenie przestrzeni ze względu na jej przeznaczenie, czyli oddzielenie strefy jadalnianej od miejsca wypoczynku. Drobnym pomysłem może byćna przykład zastosowanie różnych akcentów kolorystycznych, a nawet różnych kolorów ścian, dzięki którym możemy zaznaczyć właśnie zmianę funkcji.  Pamiętajmy jednak o tym, aby całość tworzyła spójny zamysł.

stół mały salon

Triki powiększające optycznie wnętrza

Jeśli w niewielkich pomieszczeniach czujesz się niekomfortowo, spróbuj powiększyć je optycznie. Oto sposoby, dzięki którym aranżacja małego salonu ze stołem stanie się łatwiejsza i pozwoli Ci zyskać wrażenie przestronności.

- Najprostszym sposobem jest umieszczenie na jednej ze ścian lustra. Jeśli zawiesisz je w pobliżu okna, będzie odbijać światło i sprawi, że salon wyda się większy, a także lepiej doświetlony.

- Kolejny sprawdzony, wnętrzarski trik to świadome używanie geometrii. Poziome lub pionowe pasy pojawiające się na ścianach czy podłodze również działają na korzyść małych wnętrz.

- Jeszcze jednym sposobem na aranżację małego salonu jest rezygnacja z firan i zasłon na rzecz rolet. Pozwala to zaoszczędzić kilka centymetrów przestrzeni, a dodatkowo nie ogranicza dostępu do światła.

stół do salonu

Jak dobrać i ustawić stół w małym salonie?

Czeka Cię aranżacja małego salonu ze stołem? Nie wiesz od czego zacząć jej przygotowanie? Pierwszym krokiem jest wyliczenie jak dużą powierzchnią dysponujesz. Stół powinien być proporcjonalny do przestrzeni. W małym salonie dobrze sprawdzają się niewielkie stoły, które w razie potrzeby można rozsunąć. Należy też pamiętać o odpowiednim odstępie stołu od ściany. Powinien on wynosić minimum 80 centymetrów. W przypadku odwiedzin gości powinniśmy być w stanie odsunąć stół na tyle, aby znaleźć miejsce dla wszystkich. Dokładny pomiar i obliczenie odstępu od pozostałych mebli jest równie ważne, aby zapewnić swobodny dostęp do szafek czy innych sprzętów. Najłatwiej jest przeprowadzić wymiarowanie dalmierzem. W przypadku użycia tradycyjnej miarki, warto poprosić kogoś o pomoc, a w razie wątpliwości powtórzyć pomiar, aby uniknąć błędów.

mały salon stółMeble Wójcik, kolekcja Luci jasne

Stoły rozkładane

Przemyślany i funkcjonalny mały salon w bloku ze stołem wydaje się pomysłem niemożliwym do realizacji. Niewielkie mieszkania często są trudne do mądrego zaaranżowania, jednak nie oznacza to, że zmieszczenie w nich kącika jadalnianego jest nierealne. Z pomocą przychodzą nowoczesne interpretacje sprawdzonych rozwiązań projektowych, takie jak rozkładane stoły. Wartym uwagi rozwiązaniem jest między innymi nasz stół Ravenna, w którym zastosowaliśmy system Frontslide, dzięki któremu rozsuwanie stołu nie sprawia najmniejszych problemów. Poza funkcjonalnością, wyróżnia się on również designem. Metalowy stelaż zamiast tradycyjnych nóg nadaje mu unikatowy charakter. Kolejną propozycją z naszej oferty jest również stół z kolekcji Lyon Jasny stworzony z myślą o nowoczesnych i oryginalnych przestrzeniach. Dzięki synchronicznym prowadnicom jego rozłożenie jest bardzo proste i każdy może zrobić to samodzielnie.Dodatkowo, mebel charakteryzuje się ponadczasowym designem, który z powodzeniem uzupełnia wnętrza urządzone w różnych stylach.

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. Ten w wersji online jest dostępny pod linkiem: https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/wojcik_katalog_07.2021_www.pdf

 

Komentarze użytkowników (0)