Duży stół do jadalni – jaki i dla kogo?

jadalnia stółMeble Wójcik, stół rozkładany TYP MWST05, krzesła SNAP

Duży stół przywołuje na myśl duże domy lub przestronne apartamenty. Faktycznie posiadanie większej przestrzeni sprzyja wydzieleniu osobnej strefy przeznaczonej na jadalnię, lecz przy dobrym rozplanowaniu umeblowania możemy pozwolić sobie na duży stół jadalniany także w mniejszych mieszkaniach. Z pomocą przyjdą nam stoły rozsuwane, dzięki którym nie trzeba iść na kompromisy – zapewnią zarówno ergonomiczne użytkowanie na co dzień, jak i wygodne przyjmowanie większej liczby gości w przypadku specjalnych okazji.

Sytuacja idealna: duża jadalnia, duży stół

Najbardziej komfortowa sytuacja podczas meblowania jadalni to taka, gdy dysponujemy przestronnym pomieszczeniem, w którym bez problemu zmieścimy nawet największe elementy wyposażenia. Jeżeli Twój metraż pozwala na to, by ustawić duży stół jadalniany, śmiało wykorzystaj tę szansę. Taki duży stół ma dwie ogromne zalety, z których szkoda byłoby rezygnować, jeśli nie wymagają dodatkowych poświęceń. Po pierwsze, niezbywalnym argumentem za zdecydowaniem się na duży stół jest możliwość posadzenia przy nim wielu gości. Przypomnijmy, że każdy uczestnik posiłku potrzebuje określonej przestrzeni, aby przebywać przy stole w komfortowych warunkach. Sugerowane wymiary stołu w zależności od liczby gości są następujące:

▪ 4 osoby – 120 x 80cm,

▪ 6 osób – 160 x 80 cm,

▪ 8 osób – 180 x 80 cm,

▪ 10 osób – 240 cm x 100cm

Jak widać, biesiadowanie z kilkunastoma osobami wymaga już naprawdę pokaźnego blatu, stąd jeśli przypuszczasz, że taka powierzchnia w przyszłości może Ci się przydać, dobrze ją sobie zapewnić. Duży stół w jadalni zda egzamin nie tylko w przypadku wystawnych kolacji czy kilkunastoosobowych imprez zorientowanych na jedzenie posiłków, ale też zapewni wygodną przestrzeń do gier planszowych, wygodnie mieszcząc strefy dla graczy, plansze, karty, dodatkowe akcesoria i napoje oraz przekąski. Podobnie przeglądanie wywołanych zdjęć z wakacji czy porządkowanie dokumentów stanie się o wiele łatwiejsze z blatem, na którym wszystko zmieścimy.

stół do jadalni

Meble Wójcik, stół rozkładany z kolekcji Ravenna, TYP MWST03

Propozycja z nowej kolekcji Ravenna idealnie sprawdzi się w tej roli. Jest to nowoczesny stół do jadalni, którego domyślne wymiary wystarczą do zorganizowania spotkań przy stole w większym gronie, choć przede wszystkim świetnie posłuży za blat dla rodzinnych obiadów i codziennego użytkowania. Po rozłożeniu natomiast Ravenna pozwoli nam na ugoszczenie aż dziesięciu osób. Co bardzo ważne – stół Ravenna został wyposażony w prowadnicę synchroniczną. Mechanizm ten pozwoli szybko rozłożyć stół bez wysiłku, a po skończonym posiedzeniu także bez problemu go złożyć. Dzięki temu przygotowania do obiadu nie będą przykrym doświadczeniem, a kilkusekundową błahostką.

 

Jeżeli w Twoim guście znajduje się raczej duży stół drewniany do jadalni, świetnym wyborem będzie kolekcja Lyon biały. Oferuje ona duży rozkładany stół, który po rozłożeniu pozwoli ugościć nawet 10 osób. Zastosowany w nim system Frontslide to wygodny mechanizm pozwalający na płynne przedłużenie stołu do 235 cm długości dzięki zintegrowanemu podnośnikowi.

stół w jadalni

Meble Wójcik, stół rozkładany TYP MWST06

Możesz zastanawiać się, czy główny stół powinien znajdować się w kuchni, czy też w jadalni. Kuchnia bez stołu może wydawać się rozwiązaniem nie do przyjęcia, lecz wtedy pojawia się pytanie o to, czy potrzebne będą aż dwa stoły w jednym mieszkaniu. Wyjściem z tej sytuacji jest postawienie na mały stół w kuchni, a stół duży do jadalni.

Mała jadalnia z dużym stołem? To możliwe!

Nie zawsze dysponujemy na tyle dużą przestrzenią, by móc pozwolić sobie na duży stół rozkładany do jadalni. W mniejszych mieszkaniach lub kiedy liczba domowników jest niewielka duży stół będzie wyborem zbędnym, a nawet może przeszkadzać. Trudno jednak odmówić sobie prawa do zorganizowania kolacji dla znajomych czy ugoszczenia rodziny w ramach specjalnych okazji. W takich okolicznościach szczególną uwagę warto zwrócić na stoły rozkładane o dużej powierzchni dodatkowej.

duży stół do jadalniMeble Wójcik, stół rozkładany TYP76

Na przykład stół z kolekcji Shetland będzie odpowiednim wyborem dla dwóch osób, które poszukują stołu pasującego do mniejszych wnętrz, gdzie nie będzie zajmował cennego miejsca na co dzień. Kiedy pojawi się jednak konieczność przyjęcia gości, bardzo szybko rozłożysz go i zyskasz dwukrotnie większą powierzchnię, dzięki czemu nawet osiem osób komfortowo zasiądzie przy stole.

stół jadalniaMeble Wójcik, stół rozkładany TYP MWST02, krzesła Modern

Należy też zwrócić uwagę na kształt stołu. Szczególnie w małych mieszkaniach lepiej sprawdzą się meble kwadratowe i prostokątne niż okrągłe, gdyż lepiej wykorzystują przestrzeń. Ale stół o okrągłym blacie także ma rację bytu! Wybierz okrągły stół z naszej kolekcji, jeżeli zależy Ci na przełamaniu kanciastej geometrii pomieszczenia i lepszym kontakcie osób zasiadających przy stole. Okrągłe blaty są dobrymi towarzyszami rozmowy dzięki równej pozycji wszystkich jej uczestników. 

Duży stół z krzesłami do jadalni – jakie krzesła wybrać?

Krzesła do stołu w jadalni powinny uzupełniać wizję, jaką przewidujemy dla samego stołu i całego pomieszczenia. Pamiętajmy o dobraniu ich wysokości tak, by móc komfortowo oprzeć przedramiona na blacie oraz nie mieć problemu ze zmieszczeniem pod nim nóg.

duży stół w jadalniMeble Wójcik, stół rozkładanyMWST01, krzesła Master

Zdecydowanie lepiej sprawdzą się krzesła bez podłokietników – pozwalają na bardziej swobodne ustawienie licznych gości, zwłaszcza w przypadku dużego przyjęcia, kiedy w cenie jest każde 10 centymetrów wolnego miejsca. Łatwiej wsuną się też pod stół i będą lepiej wyglądały, kiedy przestrzeń nie jest aktywnie używana. Kolekcja krzeseł Master odpowiada na tę potrzebę, oferując krzesła do eleganckiej jadalni, które dobrze wyglądać będą przy dużym rozkładanym stole.

Duży stół do jadalni z pewnością będzie jednym z najczęściej używanych mebli w domu. Przy wyborze między dużym lub małym oraz rozkładanym lub nierozkładanym stołem warto dobrze przemyśleć swoje oczekiwania wobec tego elementu wyposażenia i uwzględnić wszystkie potrzeby. Te codzienne i te wyjątkowe.

Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu dostępnym pod linkiem: https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/wojcik_katalog_07.2021_www.pdf

Komentarze użytkowników (0)