Jak urządzić królestwo Twojego dziecka? Sprawdź!

Kolorowy czy pastelowy? Wyszukany, a może uniwersalny stylistycznie? Na chwilę czy ma dorastać razem z dzieckiem? W praktyce, lista pytań, które zadajesz sobie planując aranżację przestrzeni dedykowanej młodszym domownikom bywa znacznie dłuższa. Razem z Jagodą z Lovingit.pl podpowiadamy, co jest ważne przy projektowaniu pokoju dziecięcego, by spełniał marzenia i oczekiwania przedszkolaka bądź małego ucznia. 

 

Wsłuchaj się w głos dziecka

Choć dobór praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań w pokoju dziecięcym leży w gestii dorosłych, przymierzając się do jego urządzania, koniecznie uwzględnij potrzeby i gusta najmłodszego domownika. Porozmawiaj o jego zainteresowaniach i upodobaniach. Zapytaj o kolory, motywy, dodatki, pokaż kilka inspiracji. Daj wybór, bo na pewno ma swoje pomysły, na które jako dorosły, nigdy byś nie wpadł. Poprowadź jednak rozmowę w taki sposób, aby udało Wam się wypracować kompromis. Może być chwilami burzliwie, ale pamiętaj, że to królestwo Twojego dziecka i to i ono będzie spędzać w nim najwięcej czasu.

 

Odpowiednie strefy

Możliwości aranżacyjne wnętrza dla dziecka zależą od dwóch czynników: metrażu pomieszczenia oraz tego czy zamieszka w nim jeden, dwójka bądź trójka lokatorów. Jagoda miała za zadanie zaprojektować 15-metrową przestrzeń dla jednego dziecka. Wydzieliła w niej strefę zabaw i odpoczynku oraz strefę przeznaczoną nauce czy kreatywnemu spędzaniu czasu. W tej pierwszej znajduje się dużo wolnej przestrzeni na budowanie namiotu z koców i krzeseł, domku dla lalek czy ćwiczenie układów tanecznych. Druga została zaaranżowana w taki sposób, aby można było swobodnie odrabiać w niej lekcje, malować, rysować oraz robić różne inne kreatywne rzeczy wymagające dostępu do biurka.

Chcąc wyraźnie wyodrębnić obydwie części Jagoda zastosowała prosty trik – wykorzystała w tym celu dywany. Ten o owalnym kształcie idealnie podkreśla wypoczynkowy charakter pomieszczenia i dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Prostokątny natomiast najlepiej umieścić w rogu pokoju, np. przy łóżku, ponieważ jego prosta linia wyraźnie wyznacza, porządkuje i podkreśla funkcje, jakie ma spełniać.

 

Jak dobrać i ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Myśl przyszłościowo, ponieważ meble to podstawa. Gusta dzieci wraz z wiekiem zmieniają się. Czas szybko leci, dlatego warto zadbać, aby nie fundując sobie generalnego remontu, przy niewielkim nakładzie pracy, udało się zamienić wnętrze pokoju przedszkolaka w pokój starszaka. Wybierz meble o prostej formie i neutralnej kolorystyce, ponieważ wprowadzą do przestrzeni porządek, który jak wiemy, w dziecięcym pokoju trudno utrzymać. Ponadto, poprzez ich klasyczny wygląd, pozwolą na „dorastanie mebli” wraz z dzieckiem i zawsze będą szły w parze aktualnymi, wnętrzarskimi trendami. 

Jagoda wybrała meble z kolekcji Amazon w białym kolorze z dodatkiem dębowego dekoru. To połączenie powoduje, że wnętrze nabiera ciepłego, delikatnego charakteru. Amazon, ze względu na swoją uniwersalność, sprawdzi się zarówno w pokoju dla dziewczynki, jak i chłopca. Ponadto ma jeszcze jeden niewątpliwy atut – kolory uchwytów mebli występują w czterech różnych barwach do wyboru: pomarańcz, limonka, lila, opalino. A to sprawia, że łatwo dostosować je do wystroju wnętrza i jego mieszkańca. 

  

 

Jak najwięcej miejsca do przechowywania 

To jeden z kluczowych punktów programu. Jak pomieścić wszystkie ubrania i cały dobytek zgromadzony przez Twojego malucha, pamiętając jednocześnie o jego komforcie i bezpieczeństwie? Znajdź miejsce na pojemną szafę. Jagoda wybrała narożną wersję, ponieważ pasuje do każdego kąta. Uzupełniła ją o dodatkową bieliźniarkę, przez co zyskała dodatkowe miejsce do przechowywania oraz regał z półkami, na których jest mnóstwo miejsca na książki czy pudełka z dziecięcymi niezbędnikami. Wszystkie trzy bryły tworzą stylową całość, nie zajmując przy tym nadmiernej ilości miejsca. 

 

Nietypowym i sprytnym rozwiązaniem jest komoda z funkcją szafy, której nie mogło zabraknąć we wnętrzu zaprojektowanym przez Jagodę. Na pewno docenią ją dzieci, które lubią samodzielnie wybierać ubrania. Cechą charakterystyczną tego mebla są przesuwne drzwiczki, łatwe w użytkowaniu nawet dla najmłodszych, które na pewno sprawią im frajdę. Wszystkie wieszaczki mają wyciągnięcie ręki. Komoda wyposażona jest w cztery półki i jeden charakterystyczny box, a na jej blacie możemy pięknie wyeksponować dziecięce zabawki.  

  

 

Spokojny sen

Wyspane dziecko – bezcenne. Dlatego kącik, w którym znajduje się miejsce do wypoczynku powinien być przytulny i zaciszny, a łóżko wygodne i funkcjonalne, choć może stanowić także dodatkową ozdobę pokoju. To z kolekcji Amazon posiada niezwykle praktyczną funkcję dodatkowego, wysuwanego miejsca do spania – idealne rozwiązanie, wtedy kiedy Twój maluch spodziewa się gościa, który zostanie u Was na noc. 

 

Nauka i kreatywna zabawa

Biurko – niezbędny element wyposażenia, aby dziecko mogło wygodnie i spokojnie odrabiać lekcje, rysować, malować czy lepić figurki z plasteliny. Ważne jest, aby było dopasowane do wieku, wzrostu i jego potrzeb. Jagoda wybrała proste, minimalistyczne biurko z mobilnym kontenerkiem do przechowywania zeszytów czy bloków, który swobodnie zmieści się pod blatem, a równocześnie może wędrować po pokoju wraz z dzieckiem. Co ważne – nie rysując przy tym podłogi. 

  

 

Kolorowo i naturalnie

Wiadomo, pokój najmłodszego członka rodziny musi być funkcjonalny, ale też ładny i radosny. Decydując się na kolor ścian sięgaj po stonowane pastele, aby nie rozpraszały dziecka i pozwoliły mu się wyciszyć. Poza tym, łagodne barwy dają większe możliwości aranżacyjne – nawet jeśli kontrastują. Tak jak u Jagody, która piękny pastelowy róż połączyła z zielenią. Z białymi meblami w tle wyglądają pięknie. 

 

Dziecięcego uroku i przytulności wnętrzu dodadzą koce z naturalnych tkanin, miękkie poduszki, wiklinowe dodatki czy plecione dywany. Tych elementów dekoracyjnych nie powinno zabraknąć. I to wcale nie ze względu na obowiązujące trendy, ale z uwagi na ich uspokajający i wyciszający charakter. A jak wiadomo każde dziecko lubi się wyszaleć. Pokój ten zatem powinien umożliwiać zarówno rozrywkę, jak i odpoczynek po różnego rodzaju aktywnościach tych w i poza domem. 

Nie zapomnij też o motywie przewodnim, np. dużej naklejce z ulubionym bohaterem czy zwierzakiem malucha. Nada wnętrzu stylu i niepowtarzalnego klimatu, a jeśli szybko się znudzi, zawsze możesz wymienić ją na inną, nie niszcząc przy tym ściany. 😉

 

Komentarze użytkowników (0)